Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 192
source date: [1098 March 2] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone Domini millesimo nonagesimo octavo, anno quartodetjmo Clementis pape et Henritj inperatoris, die secundo mensis martji, inditjone sexta, Ravenne. Quia petimus a vobis in Dei nomine Henrico monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea , ad confirmandum domno Geronimo gr(atj)a Dei abbate, uti nobis in Christi nomine Iohanni Canavario et Itrunde iugalibus seu filiis nostris − et qualis ex nobis obierit sine filiis, eius portjo cadat alteri qui supravixerit − libellario nomine concedisti nobis rem iuris vestri monasterii, idest unum spatjum terre ad mansionem fatjendam, positum iuxta murum tjvitatis: a primo latere predicto muro, a secundo latere iure vestri monasterii, a tertjo via que pergit sub gatulo vestro, cum portjone ripe fluminis Teguriensis. Habendum, tenendum, supersedendum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus XX et novem ad renovandum; sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus pro predicto spatjo terre, omni martjo mense aut infra inditjonem, den(arios) Ven(eticos) duodetjm et in Natale unam spallam. Et non liceat nobis predictam rem alicui concedere per aliquam alienatjonem neque in comendatjone mittere. Pro eo quia exinde accepistis, caltjarii nomine, den(ariorum) Ven(eticorum) sol(idos) XX; sub poene nomine auri untja unam et soluta poena maneat firmus.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 120 (in preparazione).