Federici, Codex, I, pp. 1167-1170 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 122, in preparazione)
source date: [1099 February 19] [Codigoro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo nono, imperante domno Henrico imperatoris filio anno septimodecimo, die undecimo kalendarum mensis marcii, indictione septima, in Capite de Gauro. Inter ceteras donaciones maius principatum tenet illa donacio, que ad salutem animarum perficitur, unde profitentes profitemur nos Marina et Ursellus, mater et filius, zelo Dei quo actis pro salute et remedio anime nostre et de quondam parentorum nostrorum profitemur nos donare tibi presenti domno Gregorio monacho, pro persona domni Geronimi Dei nutu abbatis monasterii Sancte Marie de Pomposia et per te in vice prefate ecclesie suisque futuris abbatibus qui per tempora hibi ordinati vel consecrati fuerint in perpetuum, hoc quantumcumque nobis pertinet infra totam massam de Fiscalia per singulis vel diversis locis, tam ex parte patris nostri quam ex parte matris per aliquem modum. Que omnia cum terris et vineis, casis seu et casalibus, campis, pradis, pasculis, padulibus et cum omnibus ad predictam rem pertinentibus. Unde investitorem tibi damus Bonumfilium causidicum Gregorii diaconi filium, qui te pro persona predicti abbatis et per supradictam ecclesiam in nostra vice in corporaliter investiat iure proprietario nomine. Ut modo a presenti die liceat tibi pro persona predicti abbatis suisque futuris abbatibus eandem rem habere, tenere, possidere iure dominii predicti monasterii in perpetuum. Et hab hac die numquam aliquando liceat nobis neque nostris filiis et heredibus aliquam inde movere litem contra predictum abbatem vel contra suum futurum successorem, set immo spondemus pro nobis et pro nostris filiis et heredibus huius donacionis paginam firmam tenere et conservare et defensare et auctorizare. Quod si aliter facere voluerimus quatenus omnia prefata conservare et defensare et auctorizare suisque futuris abbatibus, nomine pene, uncias quattuor auri et soluta pena stet hec pagina donacionis in sua firmitate. Quam scribere rogavimus Dominicum Dei nutu notarium, sub die, mensis et indictione prefata. + Signum manus predicta Marina et Ursellus eius filius donatoribus ad omnia prefata. + + + + + + + + Signa et nomina testium hec sunt: Gregorius diaconus et Bonusfilius eius filius et Fossius Iohannes et Martinus castaldus et Rothaldus et Bonus et Grausius de Fiscaliensis et Bonus Infans testes rogati ad omnia prefata. Ego Dominicus divina favente clementia notarius scribtor huius cartule donacionis traditam complevi et ad finem conduxi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 122 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1167-1170).