Federici, Codex, II, pp. 23-25 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 123, in preparazione)
source date: [1100 April 25] [Castel Maggiore (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo et die vigesimoquinto mensis aprilis, in Castagnolo. Ego domnus Albericus monachus monasterio Sancte Marie in Pomposia, per iussionem domni Geronimi abbatis supradicti monasterii cum consensu monachorum, facio cartulam enfiteoseon ab Trofulo petitore, pro te et pro Zeucia iugale tua in una medietate, in alia vero petitore tu ipse pro Marocia sorore … seu pro suis filiis et pro Iohanne Canbiato nuro suo, in vita sua et post suum obitum filia supradicta sua det pro anima sua solidos de argento et denar… seu filiis et heredibus estis in annis advenientibus sexaginta et novem ad renovandum, idest sunt quatuor tornaturie seu tabule terre quadrate … in loco qui vocaur Nacianha, cum omnibus sibi pertinentibus, sub pensione sedecim denariorum nobis omnique denarios Venecie… Et non abeatis licentiam supradictam rem in guardiam vel in commendacionem alicui homine mittere nisi in supradicto monasterio; et si feceritis, cartula sit inanis et vacua. Pro eo accepi calciarii de manibus vestris denariorum Venecie libras quattuor. Auctoriare et defendere promitto vobis supradictam rem. Pene auri unciam unam.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 123 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 23-25).