Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2861
source date: [XI May 5] [Rero (Tresigallo; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Dei nomine. Die decimo m(ense) madius, inditjone undecima, in vico qui vocatur Rere. Breve recordatjonis ad memoria retinendum de investitjone quas feciit Petrus de Anzo, pro vice et personas de Petrus vicecomes et iussione sua, vasso et misso de do(mnus) Bullgarus comes de comitato Cumiaclienssis. Acedens Petrus de A[z]o castaldione supra una pecia terra, ubi abitare visso es Romaldellus, in vico qui vocatur Rere et apreendit guazone de terra in manus sua et misit in manibus de Romaldello et dices: ‘Ecce trado adque investio te et per te ad permanendum in te et in Ofeia ussori tua et in vestrisque filiis et heredibus in perpetuum’. Et dices Petrus de Azo: ‘Per isto guassone de terra et per issto campo que pertinet ad Albiza investio vobis de onia alia pertinentja sua de terra laboratoria et de bosscus adque de padule adque de onia pertinentja sua que sibi pertinuerit, infra tota fundoras vel territorios, plebem Sancta Maria in Cornacervina, per singulis vel diverssis locis. Que omnia cum terris et vineis et cum quantascumque a suprascripta res pertinentibus vel supiacentibus que superius legitur que tuum suprascripto Romaldello pertinet per conparatjone’. Et dicens Petrus de Azo. Et insuper inponuit pandum supra ipsa res qualecumque persona ominum umquam in tepore aparuit de suprascripta res intromisserit in contra vestra voluntate aut de vestrisque filiis et heredibus aut desvestire voluerit, sine legale iuditjum, sit composituros et daturos per bandum in cammara do(mnus) Bulgarus sol(idos) centum denareis Veronienssis, et pos bandum solutum, anc remaneat investitjone in sua firmitate. Oc factum es in pre(sencia) Albizo et Petrus igermani et Russticus et Fusscardo filius Bernardus et Bonizo de Iohannes de Fanus et Martinus de Iohannes de Fanus et Petrus nepus de Petrus de Odelardus et aliis plures et mee pre(sente) Armatus in Dei nomine tabell(io). Oc fatum es sup die e mense et inditjone suprascripta undecima, in vico qui vocatur Rere.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 124 (in preparazione).