Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 195
source date: [1101 June 22] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die XX secundo mensis iunii, ind(icio)ne nona, Ravenne. Ego Iohannes de Ermiza, filius quondam naturalis Petri de Pantulfo, facio cartam don(acionis) tibi domno Henrico monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea et per te in predicto monasterio in perpetuum permanendam, idest medietatem integram unius mansionis cum solo terre in [quo] edificata est, cum tercia parte unius orti retro se positam, in regione Sanctorum martirum Iohannis et Pauli: a primo latere via publica, a duobus l(ateri)bus Ugo filio Girardi et heredibus quondam Alberti de Cenzo et Rustico de Mauricio, a quarto latere posideo ego donator iure vestri monasterii. Habeatis, teneatis et posideatis ordinandi et disponendi et quicquid vobis placuerit exinde faciendi cum vestris successoribus in perpetuum. Hanc dona[cionem] facio in vestro monasterio pro remidio anime mee, sub poene nomine auri duarum unciarum. Iohannes de clerico, Lugarus, Ugo de Butrio. Iohannes de Ermiza. In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo primo, anno octavodecimo Henrici inperatoris, die XX secundo mensis iunii, ind(icio)ne nona, Ravenne. Ego Iohannes de Ermiza, filius naturalis quondam Petri de Pantulfo, facio cartam don(acionis) tibi domno Henrico monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea et per te in predicto monasterio in perpetuum permanendam, scilicet de medietate unius mansionis integre cum solo terre, in quo edificata est, cum tercia parte unius orti retro se, positam in hac civitate Ravenne, in regione Sanctorum martirum Iohannis et Pauli; a primo latere via publica, a duobus lateribus posidente Ugone filio Girardi et heredibus quondam Alberti de Cenzo et Rustico de Mauricio atque a quarto latere ego donator iure vestri monasterii Sancte Marie in Pomposea. Habeatis, teneatis et posideatis, vindicetis atque defendatis, eciam ordinandi et disponendi et quicquid vobis placuerit exinde faciendi cum abatibus et monachis vestri monasterii in perpetuum. Et ego predictus donator cum meis heredibus vobis donno Henrico vestrisque successoribus predictam rem ab omni persona hominum defensare et auctoriare promittimus et non tollam nec tollere faciam vobis predictam rem neque mei heredes. Et si omnia suprascriptas non observavero et contra hec ire vel agere aut contendere voluerimus, tunc daturum me esse promitto meosque heredes vobis domno Henrico et abatibus et monachis vestri monasterii, nomine poene, auri uncias duas, et soluta poena maneat firma hec donacio. Hanc donacionem facio pro anima mea. Ego Petrus Ravenas tabellio scripsi post traditam complevi et absolvi. Signum manus Iohannis de Ermiza donatoris. Signum manus + + + Lugari clerici et Iohannis de Clerico et Ugonis de Butrio rogatorum testium. Noticia testium idest: Lugarus, Iohannes de Clerico.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 125 (in preparazione).