Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 197
source date: [1103 January 25] [Galliera (Bologna)] [1156 July 20]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Annis ab incarnacioni domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo tercio, imperante donno Enrico rege filius quondam Enrici imperatoris anno viesimo, die septimo exeunte mense genuario, indicione decima. Petimus a tibi donno Teuzo monagus de Sancta Maria de Pompopsa et Leo Golia de hoc quod sibi pertinet, uti nobis Iohannes de presbiter Mar(tino) et Bonusfillo del Vivizo in medietate et Urso de Poliana in alia medietatem, per quemlibet scriptum seu in filiis et heredibus nostrorum, quia meruimus, infiteosin iure nomine a presenti die nobis concedere dignetis ren iuris vestre proprietatis, idest de cogolara da la Cervara de hoc quod nobis pertinet, cum intro et exito suo usque in via publica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum; finis eius ubi ipsa res esse videtur: ab uno latere poss(idet) Bonfillo cum suis co(nsor)tis, alio vero latere fosa del Zedule, ab uno capite u(sque) ad medio Laino, alio vero capite dal Cuv(r)ilolo infra valle pert(ice) decem et si quis aliis adfine sunt. A presenti die nobis concedere iubeatis ut disimus in integrum, ad abendum, tenendum et possidendum et quidquid vobis suprascriptis petitoris utilitas est exinde faciendum, excepto heredes comes Alberti et illorum servi, ad salva iusticia donica persolvendum, et post [com]pletas hereditas vestras qui supra petitoris octo solidos denariorum Veronensium dandum, alium instrumentum infiteosin da dominacioni in hoc ordine renoventur. Ita tamen ut exinde inferi debeamus nos suprascriptis petitoris et heredibus nostris ad dominacioni singulis quibusque annis pensioni nomine anguille octo, ita ut dictum est pensio persolvatur. Et promittimus nos suprascripti dominacioni vel successoribus nostris predictas res qualiter supra legitur a vobis suprascriptis petitoribus a vestris heridibus omni tempore ab omni homine defensare et autorizare. Si qua vero pars qui contra hoc instrumentum infiteosin ire tentaverit et non conservaverit in hoc quod supra legitur, alioquin det pars partis qui minime fecerit fiad composituri, nomine pene, in arientum denariorum Veronensium solidos quinquainta, et post pena soluta hoc instrumentum quod supra legitur omni tempore in suo manead robore. Actum in burgo Galleria, indicione suprascripta. Signum manibus suprascriptis dominacioni qui hoc instrumentum quod supra legitur fieri et rogavi. Ego Iohannes Bono de Aldeberto hoc instrumentum laudo et afirmo. Signum manuum Petrus de Surisano qui fuit investitore et Petrus qui vocatur Petrino et Martino da Foscalla et Sabatino et Iohannes Biaqua et Pagano Bativerto et Belencherio fabro rogatorum testium. Tabellius Albertus qui hoc instrumentum infiteosin rogatu a suprascriptis dominacioni scripsi atque firmavi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 126 (in preparazione).