Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 198
source date: [1103 April 23] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno dominice incarnacionis millesimo centesimo tercio, regnante domino Enrico filio Enrici imperatoris anno quadragesimoseptimo, inperii eius anno vigesimo, nono kalendas madii, indic(ione) undecima. Petimus a vobis domini Stephanus presbiter et monachus monasterii Sancte Marie de Ponposia, abitator in cella Sancti Siri de Bononia, et Iohannes monachus qui vocatur Summolo, tam pro vos quamque pro ex persona et vice d(omi)n(i) Ieronimus abbas tuisque fratribus prefato monasterio, uti nobis Bonumfilio filius Andreas de Martini magiore et Berta, vir et uxor, seu filii et heredibus nostrorum, per enfiteosin nomine iure a presenti die nobis concedere dignemini rem iuris vestre prefato monasterio, idest hic in civitate Bononia rupta antiqua, in loco ubi dicitur Poiale, prope suprascripta ecclesia Sancti Siri, solo uno terre vacuo quod sunt clusoras sedecim et duobus porcionibus de alio, cum introitu et exitu suo usque in via plubica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum ; a perticas duodecipeda mensurata per ambabus lateribus perticas octo et pedes quattuor et per ambabus capitibus perticas duas; finis eius: ab uno latere de suptus posidet Petrus de Iohannes Bonus de Dominicus de Anso et Biliarda filius Abraam, alio latere desuper iuxta terra suprascripto monasterio Sancte Marie, ab uno capite a mane possidemus nos qui supra petitoris, alio capite a sera terra monasterii Sanctorum Iervasii et Protasi et possidente suprascriptus Petrus de Iohannes Bonus vel siquis alii adfine sunt, omnia qualiter superius legitur a presenti die nobis concedere iubeatis ut diximus in integrum. Ad habendum, tenendum et possidendum et quicquid vobis qui supra petitoris vestrisque heredibus exinde placuerit faciendum a salva iusticia dominica persolvendum. Et post completas hereditas vestras qui supra petitoris vestrisque heredibus calciarios dandum enfiteosin in oc hordine renoventur. Sic ita tamen ut exinde inferre debeamus nos qui supra petitoris nostrisque heredibus vobis suprascriptis dominacionis vestrisque fratribus et successoribus predicto monasterio singulis quibusque indictionibus, pensionis nomine, in argentum denariorum Veronensium quattuor, ita ut dictum est pensio persolavtur. Et nos qui supra Stephanus presbiter et monachus et Iohannes qui vocatur Summolo monachus nostrisque fratribus et successoribus predicto monasterio predicto solo terre clusoras sedecim et duobus porcionibus de alio vobis suprascriptis Bonumfilio filius Andreas et Berta iugalibus vestrisque heredibus omni tempore ab omni homine defensare et auctorizare promittimus. Si qua vero pars qui contra hec enfiteosin ire tentaverit et non conservaverit in ea omnia qualiter superius legitur det pars parti pene nomine in argentum denariorum Veronensium libras quindecim et post penam solutam hec enfiteosin sicut superius legitur omni tempore in sua maneat firmitatem. Actum in curte suprascripta ecclesia Sancti Siri, indic(ione) suprascripta undecima. Suprascriptis petitoris hanc aperam enfiteosin sicut superius legitur rogaverunt scribere. Urso filius Ursoni de Abraam presbitero investitore, Teucius filius Alberici de Trasulfo, Dominicus filius Petri corbelario, Urso filius Alegretti de Ursoni castaldiones, Lambertus filiosuo, Albertus da Demozaula, Martinus filius Iohannis de Bonizo, Petrus filius Iohannis presbiteri de Argele rogatis testibus. Ego Iohannes tabelio hanc aperam enfiteosin sicut superius legitur scripsi, firmavi atque absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 127 (in preparazione).