Federici, Codex, II, pp. 40-44 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 129, in preparazione)
source date: [1105 April 4] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinto, Henricus inperator anno vicesimo secundo, die quarto mensis aprilis, indictione tertiadecima, in civitate Ferrarie. Omnibus manifestum est atque congruum atque dispositum desideriis annuere quibus et venerabiliorum locis utilitatibus meliorandique causa proficiunt. Et ideo vos quidem in Dei nomine donnus Tebaldus monacus, pro ex persona et in vice donni Ieronimi abatis monasterii Sancte Marie Pomposie, una per consensum monachorum donno Iohannis monachi et donni Gregorii monachi ibi astancium et firmancium, hab ec die per henfiteosin paginam iure a presente die concedistis atque largistis seu confirmastis de rem iuris proprietatis supradicto monasterio michi presente in Christi nomine Andreas causidicus meisque filiis et nepotibus vel duos meos successores qualis mihi placuerit, silicet tota terra et aqua et piscaria cum padulibus et missionibus, que habuit et detinuit et inibi pertinuit Martinus tabellio et Adammo de Graunso, in fondo qui vocatur Spignana , per singula loca, cunstituto territorio Adriense, in plebe Sancti Michaelis, inter afines eius de toto predicto fondo Spignana: a primo latere Lauriano, secundo latere fossa de Caput de Longarie que vocatur de li Medalia descendente in gurgo qui vocatur Gurtatama, perveniente ipsa fossa iusta latere Ronco de herede quondam Martino de Geza et descendente ipsa fossa in Gavelione, tercio latere Gavelione percorente in Ravecano atque a quarto latere canale plubico percorente, vel si que alie afines sunt, cum suis finibus et terminibus. Hec omnia concedistis atque largistis mihi meisque filiis et nepotibus vel duos meos successores habendum, tenendum, piscandum, laborandum, defensandum et quicquid mihimeisque filiis et nepotibus vel duos meos successores placuerit faciendum. Ita tamen ut exinde inferre debeam ego supradicto petitore meisque filiis et nepotibus vel duos meos successores vobis vestrisque successores, pensione nomine, dare debeamus, idest in arientum de moneta Veronensi denariorum tres omni mense marcio, tantum pensio ut dictum est persolvamur. Promitto preterea ego iamdicto petitore cum meis filiis et nepotibus vel duos meos successores hanc peticionem inviolabiliter modis omnibus conservare et adimplere vobis vestrisque successoribus, sub pena tres unciarum auri et soluta pena stet in sua firmitate. Actum in supradicto loco, indictione supradicta tercia X. Signum manus mea supradicto Andrea causidico petitore ad omnia supradicta cui relectum est. Signa + + + + + manuum testium: Ubertus Papiensis, Uuido de Massaria, Uuido de Catinaria, Petrus Pizolo Pelo, Paulo filius quondam Iohannes de Petricia rogatis testibus. Ego Gerardus Dei gratia tabellio de civitate Ferrarie scriptor huius pagine henfiteosin ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 129 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 40-44, da A perduto).