Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 200
source date: [1105 September 13] [Fano (Pesaro-Urbino)] [1164 April 17]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Ab incarnacione domini nostri Iesu Christi anno eius millesimo centesimo quinto, temporibus domini Pascali pape anno eius sedis Rome quinto, inperante domino Enricus piissimus imperator anno eius vigesimo secundo, die terciodecimo mensis setembris, indic(ione) terciadecima, Fani. Petimus tibi in Dei nomine domino Geronimus gr(ati)a Dei abbas monasterii Sancte Marie Pomposie a presenti die bona tua voluntate, una cum consensu monachi et auctoritate prefato monasterio, et domino Enricus gratia Dei episcopus sancte Urbinensis ecclesie et Pomposianus monachus et prior suprascripto monasterio, per henfiteosin cartula dedistis atque concedistis seu confirmastis nobis in Christi nomine Alberto filius quondam Pagano Onesti petitore in una medietate de tota ipsa res que inferius declarat, seu filiis et nepotibus meis, seo in alia medietate petitrice ego Bonafilia uxor presente Onesto seu filiis et nepotibus meis qui de commune complexo nati fuerit de me et suprascripto Onesto viro meo − tamen si ego suprascripto Alberto obiero vel filiis meis sine liberis, omnes meam porcionem de tota ipsa res que inferius declara deveniat a suprascriptis filiis et nepotibus de suprascripta Bonafilia et de suprascripto Onesto tantummodo − idest dedistis et concedistis nobis de re iuris suprascripto monasterio omnia ipsa quantocumque vos modo presenti die abere et tenere visi estis aut aliis ominibus pro vobis posident sive intro ac civitate Fano vel eciam foris, in qualivis fundoras vel vocabulis in suprascripto commitato Fano ubicumque invenire et inquirere potuerimus per quodvis modis exepto illas res quas nunc detinet filii Boniomini Benedicti a iura suprascripti monasterii. Nam omnia iam prefatas res sicut superius legitur dedistis et concedistis nobis cum palaciis, casis, curtis, ortis, vacuamentis, terris, vineis, olivis, ficiis, salicis adque canetis, campis, silvis, rivis, fontibus, aquis, aquimolis, limis, limitibus seu ecclesiis, cultum et incultum seo cum omnibus pomas et arboribus suis et cum omnibus infra se et super se abentes vel omnibus a totis iamdictis rebus sicut superius legitur pertinentibus integriter. Et insuper dedistis et concedisti nobis similiter omnes acciones et querimonias quantocumque vobis pertinet querere vel causare aversum qualibet ominem de iamdictis rebus et fecisti nobis mandatum eam agendas salvo illorum directum ad ipsis ominibus qui nunc detinet de suprascripta rem a iura suprascripta ecclesia. Ita t[amen] ut ipsi inferant nobis seo filiis et nepotibus nostris sicut superius legitur quicquid servicii vobis et suc[es]soribus vestris facere debent et post directum illorum aliquo modo consuntus fuerint, omnes illorum [...] de suprascriptis rebus revertatur et cadant a nobis suprascripti nominati petitoris seo filiis et nepotibus nostris sic[ut] superius legitur cum ingresso et egresso earum; ad abendum, tenendum, fruendum, lucran[dum], possidendum et quicquid nobis suprascripti nominati petitoris oportum est facere ibidem facien[dum], cum filiis et filie et nepotibus nostris, una cum tota vestra parte de ipsa ecclesia Sancti And[ree] de Curte Marenga, cum ipsa curte ante se et libris, pannis, muris et altaris [ce]miterii et cum omnibus a se pertinentibus integriter et de aliis ecclesiis similiter, ubicum[que] nos invenire et inquirere potuerimus, sive intro hac civitate Fano vel eciam foris in predicto commitato, cum omnibus illorum pertinenciis de iamdicta pertinencia. Ita ut in singulis quibusque anni pensionem dare et persolvere debemus nos suprascripti nominati petitoris cum filiis et fili[e et] nepotibus nostris, per tota suprascripta res in suprascripto monasterio omnes anualiter centum libras olei a suprascripta ter[ra], ut dictum est, pensionem persolvamus. Et post nostrum obitum et de nostrisque filiis et filie et nepotibus sicut superius legitur omnia predictas res cada et revertatur in predicto monasterio, cuius est proprie[t]as et iura, et spondimus et promittimus nos suprascripti nominati petitoris cum filiis et nepotibus nostris a tibi suprascripto abba[s] tuisque sucessoribus. Et si contra hanc paginam peticionis sicut superius legitur ire aut aliquid agere tentaverimus, sive per nos vel per nostra sumissa vel sumitenda persona [et malum] ingenium non observaverimus cuntaque superius legitur, daturi promittimus nos suprascripti nominati petitoris cum filiis et filie et nepotibus nostris a tibi suprascripto abbas vel a tuis sucessoribus, pene [nomine], quatuor centum libras alborum denariorum monete Sancti Marci, et post penam solutam hec paginam peticionis sicut superius legitur omnique tempore firma et stabile permaneat, sub die mense, indictione suprascripta terciadecima, Fani. Signum manum suprascripto Alberto filius quondam Pagano Onesti petitore sicut superius legitur. Signum manum suprascripte Bonafilia uxor presentis et consencientis Onesto petitrice sicut superius legitur rogavi. Signum manum suprascripto Onesto viro qui consensit. Signum manum Iohannes gramaticus de Berta teste interfui. Signum Albertucio de Rusticelle tabellio teste interfui. Signum manum Iohannes de Buco teste interfui. Signum manum Guido de Dominico qui vocatur Curto teste interfui. Signum manum Andrea filius Iohannis adulterino teste interfui. Ego Petrus in Dei nomine tabellio civitatis Fano sicut superius legitur complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 130 (in preparazione).