Federici, Codex, II, pp. 61-64 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 132, in preparazione)
source date: [1106 March 16] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus Pasqualis secundi pape apostolice sedis sitque imperante domno Enrico imperatore et ab incarnacione Domini millesimo centesimo sexto, die sexto decimo mensis marcii, indictione quartadecima, iusta ecclesiam Sancte Marie in Ponposia. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Geronimus, per Domini misericordia presbiter et monachus atque abbas monasterii Sancte Marie de Ponposia, una cum consensum monachorum eiusdem monasterii, uti mihi Mazolo petitori, pro personi et vicibus Guilla silicet et Zenobia germane, filie Guidonis comitis, seu filiis et nepotibus earum … potestate habentem genitrice earum, per enfiteuticario ius a presenti die concedistis michi pro eisdem germanis rem iuris vestri, idest mansionem unam integram que est posita ante ecclesiam Sancti Stefani maioris extra murum civitatis, cum solo terre et cum vacuamento subto se abente, cum medietate flumicellum qui dicitur Carbonaria. Et non liceat predicte germanis neque illorum filiorum vel filiarum aut nepotum earum res vendere aut donare neque comutuare per ullo modo neque ingenio et, sine liberis moritur, predictas res in predicto monasterio deveniat. Inter afines eiusdem mansionem: a primo latere murum civitatis, a secundo namque latere turre Umbratica, a tercio latere medietatem predicta Carbonaria atque a quarto latere detinet Iohannes de Andrea. Dum ego superius nominato petitore seu pro persona supradicte germane seu filiis cum nepotibus earum divina gratia in ac luce iusserit permanere concessistis ille abendas, tenendas, possidendas, defensandas et in omnibus meliorandas adque renovandas. Et vos supradicto ordinatores, una cum tuos successores, predictas res ab omni persona ominum autoriare promittistis. Prestantibus coque nobis et filiis et nepotibus meis indesinenter secundum paginam peticionis mee, sub nomine pensionis, omni marcio mense aut infra indictione propter dictas res persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis calciarii nomine, idest librum unum pro denariorum Veneticorum libras quinque. Quam vero paginam scribita per manu Guidoni Dei nutu tabellionis scribere rogatus sum, sub die, mense, indictione supradicta, in supradicto loco. Signum manus Mazolo iamdicto petitore, pro Guilla et Zenobia germanis seu filiis vel nepotibus illorum, ut supra dictum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 132 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 61-64, da A perduto).