Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 202
source date: [1106 March 30] [Forlimpopoli (Forlì-Cesena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Domini. An]no ab incar[nacione eiusdem mi]ll[esimo cen]tesimo sexto et die trigesimus mensis mar[cii], [indicione quart]a[de]cima, in c[ivitat]e Pupiliensi. Omnibus manifestum est atque congrua racione [dispositum] libenter debere eor[um] desideriis annuere pro quibus venerabilium locorum vestre propr[ietatis] [uti]litatibus meliorandique causa proficiunt. Et ideo ego quidem in Dei nomine domnus Albertus [monachus pro vice domni] Hieronimi venerabil[i mon]achi atque abbatis monasterii Sancte Marie in Ponposia, [una cum con]sensum monachorum ei[usdem] monasterii, tibi presenti in Christi nomine Bernardo petitore […]sti[.]a [i]ug[a]l(e) ****** seu filiis et nepotibus nostris, per enfiteuticarium ius a presenti [die con]ced[is] nobis rem iuris vestri monasterii, idest vig[inti] tres turnaturie inter terra et silva […] finibus unius pe[c]ie: a primo latere Liuto, a duobus lateribus via, a quarto latere nos [suprascripti] petitore; cum alia pecia: a duobus lateribus Liuto, a tercio latere Iohannes de Columba, a quarto latere [...]ce[...]to et in tercia, que omnia sunt posita in loco qui vocatur Cistino. Et insuper petitore tu ipse […] pro Dominico de Aldebrando et pro Rustica iugale sua, idest oc quod ipse abet et detinet iure [monasterii nostri] in loco qui vocatur Cistino et Sanguineto, que p(ro)p(ter) debent sex turnaturie. Vobis seu filiis [et n]epotibus vestris concedo et confirmo vobis suprascriptas res habendas, tenendas, possidendas, defensandas et in omnibus meliorandas. Et ex vestris propriis expensis seu laboribus nichil vos vestrique filii et nepotes nisi inferius ad fixam pensionem deferatis, prestantibus quoque vobis et filiis et [ne]potibus vestris indesinenter secundum paginam peticionis nostre, pensionis nomine, singulis [quibusque] annis, hoc est pensio omnique a[n]no denarios Venecie duodecim, pensio ut dicta est persolvatur. [Pro eo quia exin]de accepi de manibus [vestris] in m[a]nibus meis, calciarii nomine, librum unum [pro denariorum] Venecie libras tres. Et vos cum vestris successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus suprascriptam [rem ab omni] persona ho[minum] defensare et auctoriare promittimus, pene nomine, auri opti[mi] [unc]ias duas et soluta pena hec pagina maneat firma. Quam vero paginam Dominicus Pupiliensis tabellio scripsi. [Alb]erto m[ona]chus mon(a)st(erii) S(an)c(t)e Marie i(n) Po(m)posia ac enfit(eusis) a me facta s(ub)s(cripsi). […]o mon(ac)h(u)s ac enfit(eusis) c(on)s(en)s(i) et s(ub)s(cripsi). […]ube[… monachus] ac [enfiteusis] c(on)s(en)s(i) et s(ub)s(cripsi). Signa manuum Martin[us ...] et Petrus de Dominico, Iohannes de Bretaldo et Marti[nus] de Bruna et Ugo de Dominico […] et Liuto filius Leto et D[ominicus] testes rogati scripserunt. Noticia testium idest: Iohannes, Dominicus, Ugo, Liuto, Martinus, Martinus.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 133 (in preparazione).