Federici, Codex, II, pp. 65-73 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 134, in preparazione)
source date: [1106 August 8]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die mercurii que est octava dies mensis augusti, presentia bonorum hominum quorum nomina subtus leguntur, hii sunt: Astulfus de Sarano, Magifredus filius Sicci, Albericus de Rubigano, Fulco et Anizo, Aito de Aqua morta, Addam de Marghorago et Nuriselnus et aliorum plurium. Investiverunt Iohannem Granone et Walfardus eius filius, Nuezilinus filius Iohannis maioris, Henricus et Artoichus Grecus , Odulfus filius Villani, Iohannes Maliacere, Albericus filius Ulveradi, Ieronimum abbatem monasterii Sancte Marie de Pomposia, et ipsam ecclesiam et monasterium Sancte Marie de iamdicto loco Pomposia, ad proprium de capella Sancte Bone, sita in loco Vidore supra fluvium Plavi et de massariciis triginta et de omnibus rebus capelle Sancte Bone suprascripte pertinentibus in integrum. Ita ut deinceps suprascripta capella Sancte Bone de Vidore sit monasterium im perpetuum et subiaceat semper et obedientiam prestet monasterio Pomposiensi et abbati eius et ab eodem Pomposie abbate eidem monasterio Sancte Bone abbas constituatur et ordinetur ac taliter ut supradictum est tradiderunt ipsi suprascripti domini de Vidore suprascripte capelle Sancte Bone suprascriptas triginta massaricias et montem qui dicitur Zimilone a iuvello ipsius montis inferius usque ad planum ville, et a Segonda Burgiane usque ad morem Cirisede et Costam Cavalariam, cum ingressu etegressu et cum omni iure ad ipsum montem pertinente. Et concesserunt suprascripti domini iamdicto abbati prefatoque monasterio Pomposie a iuvello ipsius montis Zimilone superius usque ad fontem Asseris capulum, pasculum, buscacionem per Ragedum Laurenti et per ordiceriam et per collem Angle et per alia fageda et nemora circumadiacentia et portum fluvii Plavi positum in pertinentiis Vidoris et omnes eorum communes capellas. Et sic eundem suprascriptum Ieronimum abbatem prefatumque monasterium Santeque Marie ecclesiam de iamdicta capella et rebus omnibus et pertinentibus investiverunt eisque, ut dictum est, supposuerunt et tradiderunt et promiserunt suprascripti domini iamdicto abbati et monasterio Pomposie per se suosque heredes iamdictam donacionem seu concessionem omni tempore firmam et ratam habere et eam ab omni homine et persona auctorizare et defensare, sub pena centum marcharum argenti cum stipulacione subnixa. Factum est hoc anno dominice incarnationis millesimo centesimo sexto, die suprascripta, indictione XIIII. Ego Arnulfus sacri pallacii notarius interfui et rogatu suprasciptorum duorum scripsi et complevi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 134 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 65-73, da copia autentica del 1359 aprile 9 (B), perduta, da A perduto e Federici, Codex, II, pp. 73-80, da altra copia autentica del 1359 aprile 9 (B’), perduta, da A perduto). B era così autenticata, in apertura: «Hoc est exemplar cuiusdam autentici instrumenti tenoris et continentie infrascripte» e, in chiusura: «Signum notarii. Ego Bonaventure, filius quondam domini Iohannis de Brinis, notarius imperiali auctoritate episcopalis curie Ferrariensis publicus notarius presens exemplum sumptum et exemplatum ab autentico seu originali instrumento per Ugucionem deBrinis notarium, una cum ipso Uguccione et infrascripto Franceschino de Grassetis notario, coram venerabili viro domino Benedicto de Doctoribus de Padua clerico beneficiato reverendi in Christo patris domini Bernardi Dei et apostolice sedis gratia episcopi Ferrrariensis vicario generali, huic auctenticario exemplo suam auctoritatem et decretum interponente diligentissime ascultavi. Et quia ipsum exemplum cum dicto suo originali instrumento per ordinem concordare inveni et nichil in eo esse additum vel diminutum, quod sensum variet vel summam mutet, in vere fidei testimonium et pleni roboris firmitatem de mandato prefati domini vicarii me in teste signo consueto subscripsi. In millesimo trecentesimo quinquagesimo nono, indictione XII, die nono mensis aprilis, ante vesperas, Ferrarie, in episcopali palacio super spaldo. Signum notarii. Ego Francischinus de Grassetis de Mutina publicus imperiali auctoritate notarius presens exemplum sumtum et exemplatum ut supra dicitur, una cum suprascripto Bonaventura et infrascripto Ugucione de Brinis notario, coram supradicto domino Benedicto vicario huic autenticato exemplo suam auctoritatem et decretum interponente diligentissime ascultavi et quia ipsum exemplum cum dicto suo originali instrumento per ordinem concordare inveni et nichil in eo esse additum vel diminutum, quod summam mutet vel variet intellectum in vere fidei testimonium et pleni roboris firmitatem. Anno, indictione ac mense et loco suprascriptis me in testem signo consueto subscripsi. Signum notarii. Ego Ugucio filius quondam domini Anthonii de Brinis notarii imperiali auctoritate ac episcopalis curie Ferrariensis publicus notarius, ut inveni in quodam publico et autentico instrumento scripto manu Arnulfi sacri pallacii notarii ita bona fide et sine fraude subscripsi, scripsi et exemplavi, nil addens, mutans vel minuens me sciente, quod sensum vel summam mutet vel intellectum, nisi forte in compositione literarum, silabarum vel punctorum, preter signum dicti Arnulfi notarii, quod facere non curavi, presensque exemplum cum dicto suo autentico instrumento vidi, legi et dilligenter ascultavi, una cum suprascripto Bonaventura et Francischino notariis, coram supradicto domino Benedicto vicario, huic autenticato exemplo suam auctoritatem et decretum interponente et quia ipsum exemplum cum dicto suo autentico et originali instrumento per ordinem concordare inveni, ideo me in testem signo consueto subscripsi, ut deinceps vim et robur publici et auctentici obtineat instrumenti. In millesimo trecentesimo quinquagesimo nono, indictione duodecima, die nono mensis aprilis, ante vesperas, Ferrarie, in episcopali pallacio super spaldo. Nos Benedictus vicarius predictis, quia predictum exemplum cum ipso originali cum predictis notariis diligenter ascultatum et examinatum simul per ordinem invenimus concordare exemplationi et subscriptionibus huiusmodi auctoritatem nostram interposuimus et decretum et mandavimus notariis predictis, ut sese subscriberent et ad maiorem roboris firmitatem subscriptionibus eorumdem propria manu subscripsimus, loco, tempore, modo et forma supeascripta».