Federici, Codex, II, pp. 81-84 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 135, in preparazione)
source date: [1106 September 15] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo sexto, die quintodecimo mensis septembris, indictione quartadecima, Ravenne. Quia petimus a vobis Iohanne et Ribaldo, monachis monasterii Sancte Marie in Pomposea, ad confirmandum a domno Geronimo venerabile abbate, uti nobis Iohanni clerico et Gualterio , filiis quondam Petri de Gualterio, seu filiis et nepotibus nostris ‒ et qualis ex nobis obierit sine filiis vel nepotibus eius porcio cadat alteri qui supravixerit et, si ultimus ex nobis obierit similiter sine filiis vel nepotibus, res que hic inferius leguntur deveniant atque cadant Petro germano Petri, filio Bonifazii aut eius filiis vel nepotibus tamen sub potestate Gauze matris vestre donec vixerit ‒ per enfiteuticarium ius a presenti die concedistis nobis rem iuris vestri monasterii, idest turrem vestram que vocatur Umbratica cum cupa sua de subto et cum vacuamento ante se usque ad medium Teguriensem et similiter cum fossato suo qui est inter predictam turrem et domum Guidonis comitis, percurrentem usque in mediam Carbonariam. Et insuper concedistis nobis unum vacuamentum terre infra civitatem Ravennam iuxta predictam turrem, que emimus a filiis quondam Bonizonis de Ariliaco, iuxta fines predictarum rerum hoc est: Dominicus presbiter possidet iure vestri monasterii, a secundo latere predicto fluvio Teguriensi, a tercio iamdicta Carbonaria atque a quarto latere prefato Guidone comite vestro iure. Infra latera predicti vacuamenti hoc est: via publica et possidet Iohannes Canaverius vestro iure et muro civitatis a duobus lateribus. Habendas, tenendas, possidendas et in omnibus meliorandas sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus pro iamdictis omnibus rebus omni marcio mense aut infra indictionem monete Venecie duodecim denarios tantum. Pro eo quia exinde accepistis calciarii nomine denariorum Veneticorum solidos quadraginta. Ita et post transitumnostrum supradictorum petitorum nostrorumque filiorum et nepotum et nostri germani et filiorum et nepotum illius et matris nostre, munimine expleto quando Domino placuerit, tunc predicte res meliorate ad ius predicti monasterii modis omnibus revertantur. […]

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 135 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 81-84, da A perduto).