Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 204
source date: [1106 December 7] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo sexto, die septimo mensis decembris, indicione quintadecima, Ravenne. Quia peto a vobis domno Hgeronimo gr(aci)a Dei abbate monisterii Sancte Marie in Pomposea, cum consensu monachorum eiusdem monisterii, uti mihi presenti in Christi nomine Andree filio quondam Martini Venetici seu filiis meis, et si obiero sine filiis, res, que hic inferius legitur, deveniat atque cadat Berte sori mee aut suis filiis, tamen sub potestate matris mee donec vixerit, per nomen libelli concedistis mihi, idest unum spacium t(erre), quod ego habeo iure vestri monisterii, positum supra fluvium Teguriensem, extendens in longitudinem suam pedens quadraginta, in latitudinem XX et quinque; a primo latere predicto fluvio, a secundo Martino de Fuscardo iure vestro, a tercio Gualterio vestro iure atque a quarto latere posideo ego Andreas per enfiteosin vestro iure. Habendum, tenendum, supersedendum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus XX novem ad renovandum, si voluero; si non, liceat mihi petitori et meis filiis aut sori mee vel suis filiis exinde tollere meum edificium sine omni molestia. Sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus pro iamdicto spacio terre omni marcio mense aut infra indictionem solidos tres denariorum Veneticorum et tres amisseres. Et non liceat mihi neque meis filiis neque sorori mee predictum spacium alicui persone alienare nisi inter nos neque in comendacione mittere. Pro eo quia exinde accepistis, calciarii nomine, solidos quadraginta denariorum Veneticorum, sub poene nomine auri unius uncie, et soluta poena maneat firma hec peticio.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 137 (in preparazione).