Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 206
source date: [1107 July 4] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione Domini millesimo centesimo septimo, die qu[a]rto mensis iulii, indictione quintadecima, Ravenne. Quia peto a vobis domino Iohanne monacho monasterii Sancte Marie in Ponposea, ad confirmandam a domino Alberto abbate iamdicti monasterii et cum consensu monachorum, uti michi presenti in Christi nomine Redulfo de Iohanne de Gualterio seu filiis et nepotibus meis, per enfiteuticarium ius a presenti die concedistis nobis rem iuris vestri monasterii, idest unum spacium terre supra fluvium Teguriensem: a primo latere posidet Petrus de Gualterio frater meus iure vestri monasterii, a secundo latere muro civitatis, a tercio Eppo vestro iure atque a quarto latere predicto fluvio. Et insuper concedistis mihi petitori unum alium spacium terre quod emi a Carboncello de Iohanne de Carbone: a primo latere posidet Marnellus vestro iure, a secundo latere predicto muro, a tercio Mangagnolo vestro iure atque a quarto latere iam dicto fluvio. Et similiter concedistis mihi iamdicto petitori meisque filiis et nepotibus unum spacium terre iuxta gatulum Sancti Zacharie: a primo latere via iamdicti gatuli, a secundo latere iamdicto muro, a tercio Mincignano iure vestri monasterii atque a quarto latere prenominato fluvio. Habenda, tenenda, posidenda predicta spacia et in omnibus melioranda, sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus pro iamdictis spaciis terre, omni marcio mense aut infra indictionem, sex denarios tantum monete Venecie. Pro eo quia exinde accepistis, calciarii nomine, denariorum Veneticorum libras decem. Ita et post transitum meum suprascriptis petitoris meorumque filiorum et nepotum, munimine expleto, tunc predicta spacia terre meliorata ad ius vestri monasterii modis omnibus revertantur, sub poene nomine auri duarum unciarum, et soluta poena maneat firma hec peticio enfiteosis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 139 (in preparazione).