Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 208
source date: [1107 October 17] [Fiscaglia (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti, amen. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo septimo, die septimodecimo mensis octubris, indictione prima, in Fiscalia. Controversiarum finem ex iudiciali calculo vel amicali conventione factam scriptis haberi utilissimum extat. Residentibus igitur in iudicio: Iohanne de Petro misso Conradi et cum eo Do[minic]o iudice, Gregorio de presbitero Martino, Iohanne de Bonal[do], Iohanne Pacio, Guidone presbitero, Dominico de Angelberto, Iohanne Hostiario, Dominico Fano, Petro Fano, aliisque quam pluribus. Conquestus est Venerandus, pro se et suis confratribus adversus Pomposianam ecclesiam dicens suos homines invasisse peciam unam terre in Rivo Maiore positam; e contra Vitalis monachus et presbiter negabat non invasisse sed per quadraginta annos sine molestatione possedisse. Tunc Dominicus iudex inquirens Venerandum si testes haberet, quos ipse Venerandus negavit habere, dedit sacramentum hominibus Pomposiane ecclesie, sicut superius relegitur, ut iurarent. Dato autem sacramento, Venerandus timore Dei dimisit sacramentum et finem fecit in manibus domini Vitalis de suprascripta pecia terre per se suosque heredes in perpetuum, sub pena centum solidorum denariorum Veronensium si amplius molestaret Pomposianam ecclesiam et post pene solutionem, se tacitum promisit. Sub die et indictione suprascripta. Ego Dominicus huius litis diffinitor omnia scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 140 (in preparazione).