Federici, Codex, II, pp. 107-110 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 141, in preparazione)
source date: [1107 November 26] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo septimo, regnante domno Enrico filius Enrici imperatoris anno primo, sexto kalendas decembris, indictione prima. Et ideo in Dei nomine nos quidem Sigizo filius quondam Corvuli de Albrico, insimul cum Sigizo et Albrico germanis, nepotes mei filii quondam Raginerii bono animo simulque tota mentis intencione hoc facimus pro remediis et illuminariis animabus nostris et de quondam parentorum nostrorum, ut Deus omnipotens misertus sit nobis, et prestet refrigerium animabus nostris silicet placet atque conveniens est nobis, ut per hanc cartam enfiteosin donamus atque transferimus in onorem Dei et ecclesie beate senperque Dei genetricis virginis Marie in Ponpoxa et domno Alberto abbati eiusdem monasterii seu in duobus successoribus tuis, unum post unum, ad abendum, tenendum acpossidendum, idest ecclesiam Sancti Michaelis Archangeli, que est posita in vico Salicito cum toto domui culto suo et cum toto antiquo feodo; et insuper iungimus tornaturias quatuor de terra aratoria prope ipsam ecclesiam. A presenti die donamus et tradamus predictam ecclesiam cum domui culto et cum iamdicto feodo ut abeatis, teneatis et possideatis et faciatis quicquid vobis placuerit, a salva nostra iusticia. Ita tamen ut exinde inferre debeatis tu supradictus abbas vel tui monachi tuisque successores nobis supradictis donatoribus nostrisque heredibus, singulis quibusque indictionibus, omnem festivitatem sancti Blasii due candele nobis dare promittis et post completis supradictis abbatis libram unam cerei similiter nobis dare aliam cartam enfiteosin in oc ordine renovetur. Et nos supradicti donatores nostrique heredes predicte candele et supradictam libram cerei supra ipso altare statim promittimus ponere. Et omni tempore ab omni homine predictam ecclesiam cum domo cultui et cum supradicto feodo defensare et auctorizare promittimus. Si qua vero pars que contra hanc cartam ire tentaverit et non conservaverit ea que supra leguntur det pars parti, pene nomine, auri obtimi libram unam et post penam solutam hec carta enfiteosin sicut supra legitur omni tempore in sua maneat firmitate. Actum in civitate Bononie, in mansione supradicti Sigici, indictione supradicta. + Suprascripti donatores hec carta enfiteosin sicut supra legitur rogaverunt scribere. Iohannes presbiter investitor, Stefanus filius Bonandi de Martino et Iohannes clericus filius Amici et Albertus frater eius et Rodulfus filius Ugonis de Castro et Ugo de Burfa et Iohannes Ruffo et Petrus medicus et Iohannes de Cabiaula et Dominicus de Agathi et Bernardus filius Ugo hii omnes rogati sunt testes. In Dei nomine Bonandus tabellio filius cuiusdam Petri Rofredi hec carta enfiteosin scripsi et firmavi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 141 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 107-110, da A perduto).