Federici, Codex, II, pp. 111-115 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 142, in preparazione)
source date: [1108 January 1] [Forlimpopoli (Forlì-Cesena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo hoctavo, die primo mensis ianuarii, indictione secunda, in burgo civitatis Forum Popilii. Ego Oddo episcopus sancte Pupiliensis ecclesie facio cartulam donacionis per iussione et investicione … qui vocatur Rubeus, filius Iohannis de Agonzanno, pro redencione anime eius et patris sui, tibi presenti domno Petro Ricio monacho Sancte Marie in Pomposia, receptore in vice domni Litifredi abbati predicti monasterii eiusque successoribus in perpetuum in predicto monasterio permanendam, dans do, dono necnon in perpetuum transacto et de eius iure eiusque filiorum et erhedum, idest quod abere et detinere videor, idest duas pecias terre in fundo qui dicitur Pinitula, quam peciam sunt nominatam turnaturias decem; inter affines unius pecie: a primo latere limite percurrente que vocatur Gamblaerio, a secundo Martelingi, ab aliis duobus lateribus Ugo de Agonzani; inter affines ab alia pecia quam detinet Petrus de Marocia: a primo latere possidens Martelingi, a duobus Agonzanni …, cum omnibus que infra se et supra se abentibus, positam territorio Pupiliensis, plebe ipsius. Ut a presenti die aut quandoque volueris, liceat tibi predicto abbati tuisque successoribus in predicta terra introire ex potestate per hanc paginam donationis a me per iussione predicti … Rubei vobis factam atque traditam, tanquam per legitimam et meam corporalem tradicionem quamque per istum meum missum nomine Martinum Dindonis filium, quem de mea manu in tua mitto, ut isthuc veniat mea vice, te inde investiat qui eo tramite abendi dominium ac potestatem abeatis, teneatis, possideatis atque defendatis, eciam ordinandi et disponendi et quicquid vobis placuerit exinde cum vestris successoribus in perpetuum, sicut pro redencione eius et patris eius. Pro eo quia vos debebitis orare pro anima eorum a modo usque in perpetuum et ab hac die nunquam liceat ei datori neque filiis et erhedibus eius ullo unquam in tempore exinde movere questionem aut causacionem ullamque molestia generare contra te predictum abatem neque contra tuos successores non per eo neque per eius successores vel erhedi neque per submissam ab eo persona vel sumittenda neque ab eius erhedibus, immo omni tempore securum et quietum cum tuis successoribus exinde maneas in perpetuum. Et ego predictus episcopus auctoriare promitto. Quod absit et auferat voluntatem, quia legibus cautum est quod semel instrumento donatum vel concessum fuerit nullo modo revocetur. Quod si quod absit et avertat divina potencia et omnia que supra leguntur non observaverimus et si aliquem ominem predictam terram tollere voluerit, daturi et composituri permaneant in predicto monasterio sine omni lite auri uncias tres; soluta pena hec pagina donationis firma permaneat. Ego Martinus Dei gratia tabellio scripsi. Signum manus + Oddonis episcopi in hac donacione ab eo facta, ut supra legitur. Signa + manuum Ugonis natus Ugonis de Bulgaro et Dominici servi Dei et Ugonis de Rustico de Franco testes in ac donacione subscripserunt. Notitiam testium idest: Ugo, Dominicus, Ugo.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 142 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 111-115, da A perduto).