Federici, Codex, II, pp. 116-120 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 143, in preparazione)
source date: [1108 January 25] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno dominice incarnacionis millesimo centesimo octavo, Henricus regnante anno primo, die vieximo quinto mensis genuarius, indictione prima, in civitate Ferrarie. Venerabilium quidem locorum res que iure enfiteotico plerumque traduntur nisi tueantur et ab ipsis petitoribus meliorantur, non aliter a sacris permittitur constitutionibus. Quapropter ego domno Tebaldo monachus per consensum domnus … cunctis silicet monachis et fratribus ibidem servihentibus consencihentibus mihi per hanc enfiteoseos paginam concedo et largior rem predicte vestre ecclesie Sancte Marie que vocatur in Pomposiam nobis presentibus presbiter Demizo in una vero medietatem et Sichelmo in alia vero medietatem de rex nostrisque filiis et nepotibus nostris, filios autem et nepotes si non habuheritis tunc licead nobis ordinare duos vestros successores unum post alterum qualem nobis placuherit qui post nostrum habeant rem inferius legendam, hoc est quantum vobis pertinet sive da materna et quantum pertinet ad Richalda et medietatem de ipsas rex que fuit Richalda quantum comparacionis per cartula da li Cartilli in Curtale et in bradiam meam et in Campo de Arzale et medietatem de prado uno cum terra sua posita supraldoze et casale uno posito in villa que dicitur Popignano: ab uno latere possidens Pincino, a secundo latere ipso conparatore, a tercio atque a quarto latere via plubica percurrente, cum ingressu et exitu suo sibi pertinente; per singulis fundoris in fundo qui vocatur Arcoatha et in fundo qui vocatur Laugnano et in fundo qui vocatur Popignano et in fundo qui vocatur Gardelana …. Dedi nobis investitorem Lanfranco calegario tuum missum, qui te in predictam rem corporaliter investiad; ad habendum, tenendum, possidendum, ordinandum, disponendum, defensandum et sicut supra legitur meliorandum et annualiter in omni mense marcii pensionis nomine denarios Veronenses duo mihi meisque successoribus persolvendum. Post dies autem nostros nostrorumque filiorum et nepotum vel duorum successorum sicut supra legitur predictas rex quoquomodo fuerit meliorata revertatur in predicta vestra ecclesia. Si quis vero pars vestrum contra hanc henfiteosin iverit vel si omnia sicut supra legitur non conservaverit, det pars parti fidem servanti pene nomine auri uncias trex et soluta pena in sua stet firmitate. Quam silicet scribere rogavi Petrus Ferrariensis tabellione et manu mea firmavi testesque firmare rogavi in die et indictione predicta. Signum manus predicto domno Tebaldo monachus per consensum de domno … abas conceditore adfirmans omnia sicut supra legitur. Signum manus Gregorius de Lothoigo, Iohannes de Bosius, Albertus de Paganus de Roveretho, Ugo de Heito, Dominicus de Anetha, Foscheratus de Alberatha, Petrus Calegario, Semore, Lanfranco Calegario testis rogatis adfirmans omnia sicut supra legitur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 143 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 116-120, da A perduto).