Federici, Codex, II, pp. 124-126 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 144, in preparazione)
source date: [1108 June 3] [Cornacervina (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo octavo, regnante Heinrico rege anno secundo, die tercio mensis iunii, indictione prima, in Cornucervina. Petivi a te domno Gregorio, preposito priori Sancte Marie de Pomposia, tibi et pro persona Alberti abbatis predicti monasterii, uti me presente Iohanne de Petro de Albaro Longo libelli afficti nomine concedisti mihi meisque filiis et heredibus rem iuris predicti monasterii, casale unum scilicet positum in Miliarini, quod habet in longitudine sua … et in latum pedes sedecim; ab uno latere iura ecclesie Sancte Marie de Aurigario, alio latere et ab inferiori capite possident heredes Martini de Anna et a superiori capite via et fluvius Padus percurrit. Concedisti ad habendum, tenendum, possidendum, supersedendum per me vel per meos missos defensandum, meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, dantibus pro renovatura solidos decem Veneticorum Et ut in omni nativitate Domini pensionem dare debeam me meosque filios et heredes ad predictam dominacionem denarios quatuor Veneticorum et amisirem unum. Promittens preterea promitto ego antedictus petitor et pro meis filiis et heredibus hanc peticionis paginam inviolabiliter modis omnibus adimplere et conservare vobis vestrisque successoribus, sub pena unius uncie auri, et soluta pena in sua maneat firmitate. Quam scribere rogavi Dominicum Dei nutu notarium sub die, mense et indictione prefata. + Signum manus predicti Iohannis de Petro petitori ad omnia predicta. + + + + Signa et nomina testium hec sunt: Vitalis de Blanca, Dominicus de presbitero Gaudioso, Bonus de Teucia et Tuido eius filius testes rogati ad omnia predicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 144 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 124-126, da A perduto).