Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 211 bis
source date: [1108 December 4] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione millesimo cemtesimo hoctavo, temporibus dominus Pascasius pape, Henricus inperator defuntus est anno secundo, die quarto decimo mensis decembris, indictione secunda, Pumposie. Petistis a me in Dei nomine Rusticus monachus monasterii Sancte Marie in Pumposa, per uxionem domini Liutofredi abbas suprascripti monasterii, tibi presenti in Christi nomine Petrus de Marocia petitore pro te et pro Imilla iugale tue seu pro filiis vestris masculi − et si filium masculo non abetis cadat in femine − libell(um) nomine concedistis nobis, idest tota et integra omnes res quantascumque vos petitoris abetis per interiore libellum de iuris predicto monasterio in fundo qui vocatur Canitulo et in Paturiano, terris et vineis et cum omnibus sibi pertinentibus; abendum, tenendum, possidendum, supersedendum et in omnibus meliorandum in anni viginti et novem ad renovandum. Sub teraticum de omni labore maiore septimo, lino similiter, minuto hoctavo, vino tertjo, arbore pecto ponente semel, exenio de grano stario uno et pullo uno, pro ipsa tollere debatis una tornaturia pro orto et area et atego et omnique anno pro porco et angno solidos trex denariorum Venecie, in nativitas Domini spalla una de porco et fogacie due et in sancti Apolinari pulli dui et fogacie due et in vendimie pullo uno et fogacia una et omni domada opera una a manibus, aducto ipsum retditum per vos colonis usque in tjvitate Ravene, in domo nostro Sancti Stefani cum fide et puritate; callciario solidorum quadragimta. Autoriare et defensare prom(ittimus), sub pene auri untja una et post pene solut(ionem) m(aneat) peticionis in sua firmitate. Quem vero paginam Gerardum in Dei nomine tabellionem de civitate Liviensi scrib(en)d(am) rogavi, sub die et mense, indictione suprascripta secunda. + Singnum + + + manus Petrus ad omnia predicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 145 (in preparazione).