Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 213
source date: [1109 January 30] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno dominice incarnacionis millesimo centesimo nono, die triesimo mensis ian[uarii, indictione] secunda, Arimini. Omnibus manifestum est atque congrua ratjone dispositum libenter [debere] eorum desideriis annuere pro quibus venerabilium locorum utilitatibus meliorandi causa profitjunt. ET ideo ego quidem in Dei nomine Rodulfus monachus monasterii Sancte Marie Ponposiani ecclesię ordinator pro persona et vice ******** abbatis suprascripti [m]onasterii, cum consensu deservientjum eiusdem monasterii, PREsentibus in Christi nomine Letoni petitori, tam pro te quam pro Maria coniuge tua, vobis vestrisque filiis et nepotibus in medietate dicende rei, [i]n altera vero medietate petitori Iohanni, fratri suprascripti Letonis, tibi tuisque filiis et nepotibus − et qualis de vobis petito[ribus] sive de filiis vel nepotibus vestris obierit sine filio vel filia, eius portjo deveniat ad petitores seu ad filios vel nepotes vestros qui supravixerint − per enfiteuticarium ius a presenti die concedo et largior seu confirmo vobis rem iuris suprascripti monasterii, idest unam petjam terre in fundo Auginiani , quę est tornaturie due et dimidiam, cum omnibus quas infra se et super se habet et cum omnibus sibi pertinentibus, inter adfines eius: a primo latere via publica, a secundo possidente suprascripto monasterio, a tertjo Teberto, a quarto Donato, sita in territorio Arimini, plebe Sancti Laurentji qui vocatur Mons Ampodiani. Tamen dicta res sub dominio et potestate Petri et Marie genitoris et genitritjs vestre sit diebus vitę suę utendi, fruendi. Tum vobis superius nominatis petitoribus vestrisque filiis et nepotibus divina gratia in hac luce iusserit permanere concedo et largior seu confirmo vobis suprascriptam rem habendam, tenendam, defensandam et in omnibus meliorandam. ET ego suprascriptus abbas cum meis successoribus vobis petitoribus vestrisque filiis et nepotibus eam rem ab omni persona hominum defensare et auctoriare promitto. Ex vestris propriis expensis seu laboribus nichil vos vestrique filii et nepotes nisi inferius ad fixam pensionem deferatis; PREstantibus quoque vobis et filiis et nepotibus vestris indesinenter secundum paginam petitjonis vestrę, sub nomine pensionum, omni martjo mense aut infra indictionem, pro suprascripta re denarios Veneticorum quattuor et sc[a]pulam portjnam unam, pensio ut dictum est persolvatur. PRO eo quia exinde accepi de manibus vestris, caltjarii nomine, librum unum pro denariis Veneticorum solidis treginta. Ita et post transitum vestrum suprascriptorum petitorum vestrorumque filiorum et nepotum, mu[ni]mine expleto, quando Domino placuerit, tum predicta res culta, laborata, defen[s]ata et in omnibus meliorata vel quicquid a vobis inibi aditum melioratumque fuerit, ad ius dominiumque suprascripti monasterii, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertatur. PRomitto preterea nullis diebus nullisque temporibus vitę vestrę, me vel meos successores testum huius pagine enfiteosis a me vobis facte et traditę minimę [v]alerę contendere vel si contra ea quę super legitur agere presumsero aut mei successores, tunc daturum me promitto atque illis vobis vestrisque filiis et nepotibus, penę nomine, auri untjam unam et soluta pena, maneat hęc enfiteosis pagina firma. + + + Andreas clericus, Martinus Balbi, Iohannes huius rei testes fuerunt. Iohannes scriptum finxi tabularius istud, pono postremam finali carmine metam.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 147 (in preparazione).