Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 214
source date: [1109 April 12] [Cesena]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[…] […] […] […] pro te et pro omni fratre et [soro]re tuis et […] […] Ugo consobri[ni t]ui et petitore [Aldutjo pro] te et Visc[once]llo et pro Gui[d]eloto [germanis filiis Paulo] et tu Ugo filius Pe[trus] Bono et pro t[ui germani et] germa[ne] tue, vos omnes seu filiis […] [vestras por]tjones, [secundum] quod vo[s] dividere debeti[s] et qual[is] ex vobi[s] unu[m] ante alium de oc seculo obierit sine [filiis vel] [nepo]tibus vestris, eius portjo cadat in illos qui supravixerit secundum vestram petitjonem, idest omnes res illas inte[g]ras qua[ntas]cumque vos abetis iure suprascripto monasterio in fundo qui vocatur Tjstino et Sanguinitulo vel in aliis, sub pensione […] […] treginta, sub pene auri obtimi II. Testes: Bonactus faber et Rainerius filio eius et Mar[tinus]. In nomine domini nostri Iesu Christi s[alvato]ris. Anno ab incarnatjonis eius millesim[o centesim]o n[ono], die duodetjmo mense aprilis, indic(ione) secunda, Cesinate. Omnibus manifestum est [a]tque congrua ra[tjone dispo]situm libenter et debere eorum desideriis annuere pro quibus et venerabiliorum lotjs utilitatibus meliora[ndique caus]a profitjunt. Et ideo ego quidem in Dei nomine Petrus monachus monasterii Sancte Marie [in] Pomposia, per consensum domnu[s Litefr]edus abbas et per consensum monachorum eiusdem monasterii,vobis presentibus in Christi nomine Rusti[c]us filius Petrus de Ugo peti[tore pro] te et omnes fratres et s[orores] tuis, petitore tu ipse pro personis Raimbertus et Contissa, fili[is] Iohannis de Ugo, et tu Aldutjo petit[o]re pro te et pro Visco[ncello] et pro Guideloto germanis filiis Paulo et petitore tu Ugo pro te et pro germanis et germane tue, vos omnes nominati petitoribus [vel] filiis et nepotibus vestris sub dominium et potestatem genitoris et genitrices vestras, unusquisque in singulas vestras portjones, secundum quod vos modo abetis et detinetis et inter vos dividere de[b]etis − et qualis ex vobis unus ante alium de oc seculo obierit sine filiis vel nepotibus, eius portjo cadat in illos qui supravixerit − secundum petitjonem per enfiteuti[carium] ius, a presente die concedo et largio seu confirmo vobis rem iuris suprascripti monasterii, idest omnes res illas integras quantascumque vos modo abetis iure suprascripto monasterio in duorum fundorum, in fundo qui vocatur Tjstino et in fundo qui vocatur Sanguinittulo, [cum] terris, campis, pascuis, arboribus, pumiferis et infructiferis, cum introitum et exitum suum et cum omnibus sibi pertinentibus, sita ter[ri]torio Ravenne, in Detjmo, plebe Sancti Petri in Tjstino . Dum vos superius nominati petitoribus seu filiis et nepotibus vestris [divi]na gr[atja in] ac lucem iusserit permanere vitam, concedo et largio seu confirmo vobis predictas que supra legitur abendum, tenendum, possidendum, de[fensan]dum, et iamdicto abbas suisque subcessoribus vobis petitoribus seu filiis et nepotibus vestris ipsa res que supra legitur ab omni persona ominum defensare et autoriare deb[eamus]. Et ex vestris propriis expensis seu laboribus iamdicto abbas suisque subcessoribus nichil aliquod inferius at fixa pensionem reputari debeatis, prestante coque vos petitoris indesinenter secundum paginam petitjonis vestre, pensionem nomine, singulis quibusque annis, omnis martjo mense infra indic(ionem), pro suprascripta res que supra legitur, idest denarios trex monete Veneticorum tantum pensionem ut dictum est persolvetis in suprascripto monasterio. Pro eo quia exinde accepit call(tjarium) de manibus vestris in manibus meis, call(tjarii) nomine, idest libro unum pro solid[orum] treginta monete Veneticorum. Ita et post transitum vestrorum petitorum atque filiorum et nepotum, munimine expleto, quandoque Dominus placuerit, predictas re que supra legitur cultas, laboratas, defensatas et in omnibus melioratas revertatur in suprascripto monasterio, cuius est iuris, pro quibuslibet argumentum aut exquisitis ocansionibus testus uius pagine enfiteosin violare set modis omnibus conservare et custodire et adinplere promit[timus] et ec enfiteosin a me vobis facta et tradita minime valere nequiverint vel si contra ec omnia que supra legitur agere aut contendere vel corumpere voluerit, tunc daturum et compositurum iamdicto abbas et suis subcessoribus vobis petitoribus seu filiis et nepotibus vestris ANTE OMNEM litis initjum aut interpell(atjonis), pene nomine, auri obtimi untjas duas et post pene soluptjonem manead ec paginam enfiteosin in sua firmitate. Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabellio territorio Ravenne scribere rogavi et subter manu mee firmavi et tradi, sub die et mense et suprascripta indic(ione). + Ego Litefred(us) abb(a)s S(an)c(t)e Marie manu m[ea] s(ub)s(cripsi). [+ Ego Gregorius prior firmavi]. [+ Ego] Rod[ulfus] mon(ac)h(us) [subscripsi]. Ego Alb(e)rt(us) mon(ac)h(us) s(ub)s(cripsi). Ego D[a]niel s(ub)s(cripsi). Signum + + + manibus Bonacto faber et [Rai]nerius filio eius et Martinus rogatis testes ad omnia que supra legitur. Ego Petrus tabellio complevi et absolvi. Notitja testium idest: Bonactus faber et Rainerius et Martinus.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 148 (in preparazione).