Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 215
source date: [1109 July 24] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris, Filii et Spiritu Sancti. Anno dominice nativita[tis] mill[esimo] centesimo nono, Pascalis in apostolatu anno hoctavo, reg[n]a[nte] Carlo anno tercio, die vieximo quarto mensis iulius, indictione secunda, in civitate Ferrarie. Petimus ad vos domnus Tebaldo monachus et domno Petrus monachus, pro in vicem ex persona dompno Litefredo gracia Dei habas de monesterio Sancta Maria in Pomposia, uti nobis presentibus Paulo Carantano et Petrus Buthrello et Uberto et Bona et Mengarda et Cazana et Petrus Russo pro Berta nebcia mea ********** et Dominicus Menclello, pro nobis et pro aliis nostris confratribus, secundum inter nos ist dividere debetis nostrisque filiis et heredibus, in annis venihentibus viginti novem, itest omnes rex sortes et porciones in integras quantascunque nos prescriptis petitoribus et petitrice tenere et laborare visi estis ad iure monesterio Sancta Maria in Pomposia per hanteriore libellum infra totam plebem Sancta Maria qui vocatur in Gab[ia]na, ipsa rem qui est in Mulsatam: da primo capite firmante usque in valle que est iusta llatere iuris Sancti Stefani qui vocatur in Vicovencia, secundo llatere firmante usque in fluvio Gabi[ana] percurrente, seu a tercio llatere possidet ********** adque a quarto llatere possidet h[ere]des quondam Petrus de Gregorius. Que omnia cum terris et vineis, casis seu casalibus, fosis, pratis, pasculis, silvis, salecti, paludibus, aquis, piscacionibus, capellacionibus vel omnibus ad prescripta rex pertinentibus in integrum, instituto territorio Ferrariensi. Hec cedimus nobis habendum, tenendum, possidendum, laborandum, cultandum, suprasedendum, laborandum, defensandum, meliorandum, prescripti viginti novem annis venihentibus expletis, salve et iuste domnicum dandum, alia libelli pagina in oc hordine renovemur. Ut inferratis quidem cum nostris filiis et heredibus nobis nostrisque successoribus annualiter terraticum de grano et sicale in campo capa quarta, trahendas ad area tritulata per vos petitores, de faba in area sestareum quartum, mesturea ingranata et ordeata, trisico, milio, panico et cetero minuto in area sestareum sestum, lino manna sesta, vino anfora tercia, semel une arbore pecto ponendo, postea sit nobis concessum; vinea si extra casale plantaveritis, post in torta venerit, frui debetis annis novem, postea recdetis terraticum sicut superius legitur; et si roncaveritis frui debetis annis trex, postea rendere debeatis sicut de cetera terra; exenio vero annualiter dare debeatis pro casale denarei duodecim de monete Veneticorum tantum, deductum ipsum terratico domnico per nos petitores usque ad mansione vestra domnica hic in civitate Ferrarie. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominacione cum honore et hobedihencia suscipere debeatis, nec liceat nobis de ac re ad nullum placitum ire nisi ante vos et ante vestros heredes conceditore vel successores. Si qua vero pars vestrorum contra hanc libelli paginam iverit vel si omnia sicut supra legitur non conservaverit, det pars parti fidem servanti, pene nomine, auri uncias duas et soluta pena in sua stet firmitate. Quam scribere rogavimus Petrus tabellionem et manu vestra firmavimus in die et indictione prescripta. Ego Litefred(us) abbas s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 149 (in preparazione).