Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 216
source date: [1109 December 5] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Domini millesimo centesimo nono, regnante Heinrico tercio anno quarto, die quinto mensis decembris, indicione secunda, Ferrarie. Et ab hac di[e] ego Iohannes de Carrazolo et ad in vicem pro persona de Giberto germano meo, qui hab[i]tare videmur in civitate Ferrarie, per enfiteoticariam paginam petere visi sumus nostro nomine nostrorumque filiorum et nepotum a te domno Lutifredo Dei gratia monachus et abbas [mo]nasterio Sancte Marie in Pomposia rem iu[ris] pre[di]cti monasterii, idest qu[antum] habere vel detinere videris in fundo qui vocatur Dux, per singula loca, excepto quantum detinetur a iure predicti monasteri vel per paginam enfiteosis vel per libellum afictum in eodem fundo, concedisti nobis una cum consensu monachorum eiusdem monasteri ad habendum, tenendum, posidendum, disponendum et ordinandum et more quicquit nobis nostrisque filiis et nepotibus placuerit faciendum. Unde inferre debemus nos nostrique fili et nepotes vobis vestrisque [venturis abbatibus] per singulos annos in unoquoque mense marcii, pensione nomine, denarios duos Venecie, tantum hec pensio persolvatur. Quin eciam investitorem dedisti mihi Paulum de Puvignano, qui me de predicta re investiat ad habendum, tenendum, possidendum, disponendum et ordinandum. Promittens preterea promitto ego iamdictus petitor tam pro me quam pro persona de predicto Gib[erto] germano [meo] nostrisque filiis et nepotibus hanc paginam peticionis non violare set modis omnibus inviolabiliter conservare et adinplere vobis vestris venturis abbatibus ex prenominato monasterio. Quod si non fecerimus et omnia sicut superius legitur non servaverimus vel non adinpleverimus per quodvis modum ingenium, tunc daturum esse promitto pro me et pro predicto fratre meo, pene nomine, uncias duas auri et soluta pena maneat hec pagina peticionis sicut superius legit[ur in sua] firmitate. Quam scribere rogavi Rodulfum Dei nutu Ferariensis cl(ericum) notarium, sub die, mensis et indicione antefata. + Signum manus predicti petitoris ad omnia prefata. Signa et nomina testium hec sunt: Paulus de Puvignano, Gualfridus de Cadonaria, Runcius testes rogati ad omnia prefata. EGO RODULFUS divina favente clemencia Fer[rariensis clericus] notarius hanc peticioni complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 150 (in preparazione).