Federici, Codex, II, pp. 160-163 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 153, in preparazione)
source date: [1111 July 10] [Fiscaglia (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo undecimo, pontificatus domni Paschalis pape anno undecimo, imperante Heinrico quarto anno primo, die decimo mensis iulii, indictione quarta, in villa que dicitur Fiscalia. Profiteor me ego Gregorius de Marco qui sum habitator in Fiscalia, zelo Dei quo actum pro salute et remedio anime quondam fratris mei Martini de Marco profiteor me donare tibi presenti domno Gregorio monacho, in vice domni Rothaldi prioris monasterii Sancte Marie in Pomposia suisque successoribus in perpetuum, hoc est pecia una terre que est in loco qui dicitur Curba, hubi dicitur Runcobonello; ab uno latere heredes Petri de Roveretho, ab alio latere Castaldiones, ab uno capite Venerandus, ab alio capite Valla, cum ingressu et egressu suo. Quatenus a presenti die liceat tibi in vicem prioris eandem rem habere, tenere, possidere iure dominii predicti monasterii in perpetuum. Unde investitore tibi do Iohannem Ravignanum vestrum castaldionem qui te investiat, ut superius legitur, iure proprietatis nomine. Quin eciam promitto ego antedictus donator et pro meis filiis et heredibus hanc donacionis paginam ut superius legitur firmam tenere et conservare et defensare et auctorizare tibi domno Gregorio monacho, pro persona prioris suisque successoribus, sub pena predicte rei duple restituere, et post penam solutam huius donacionis paginam in sua firmitate maneat. Quam scribere rogavi Dominicum Dei nutu notarium, sub die, mensis et indictione supradicta. + Signum manus predicti donatoris ad omnia supradicta. + + + + + Signa et nomina testium hec sunt: Guido presbiter, Gregorius causidicus, Fantolus de Richelino, Martinus eius filius, Iohannes Pazo testes rogati ad omnia supradicta. Ego Dominicus divina favente clementia notarius rogatus supradicto donatore ut superius legitur complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 153 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 160-163, da A perduto).