Federici, Codex, II, pp. 164-167 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 155, in preparazione)
source date: [1111 October 17] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo undecimo, die septimodecimo mensis octubris, indictione tercia, Ravenne. Nos Petrus de Luizone et Iohannes de Plathea et Rusticus da Girardo, Petrus de Androna, Fantincillus, Dominicus de Petronia et Bonusfilius de Gisa, Petrus Matereculus, Andreas de Mauri, Ravennas de Dominico, Michael de Petro castaldione, Andreas de Bonucio, Petro de presbitero Alberto, Ugolinus de Iohanne presbitero … pro nobis et pro cunctis confratribus nostris de ordine pissium vendencium, qui nunc sunt vel in antea erunt, in perpetuum promittimus et obligamus vobis Iohanni et Petro de Rocio et Petro de Bundinello et Martino de Gregorio Cumiaclensibus, hacceptantibus pro vobis et pro cunctis vestris vicinis Cumiacliensibus qui stabunt in obligacione quam vos nobis facitis, quod dabimus vobis adiutorium comunem de ordine a Pomposia usque ad Sanctum Nicolaum de Mare et a Padovetere usque in Caput de Padulo, da Campo maiore per Padum et Laterculum et per Calem et Treba maiorem et minorem et per ceteros canales et terras seu et palude et campos. Et hoc adiutorium vobis dabimus infra tres [dies] postquam inde requesti erimus, et per tres dies postquam vobiscum erimus, vobiscum stabimus nostro dispendio, et si plus volueritis usque ad completos dies octo, vobis stabimus vestro dispendio. Et hoc adiutorium vobis dabimus contra omnes homines excepto contra vestrum episcopum et capitaneis Ravenne et aput eos bonam instanciam faciemus per bonam fidem et apud ceteros Ravennates. Quod si omnia supradicta non observaverimus cum nostris cumfratribus et cumsortibus de predicto ordine, qui nunc sunt vel erunt, aut contra ec ire vel agere aut contendere presumserimus nos vel nostri consortes, nos et nostros consortes daturi et composituri esse promittimus vobis et ceteris Cumaclensibus, nomine pene, denariorum Veneticorum libras quinquaginta, et soluta pena maneat firma hec obligatio. Tunc predicti Cumaclenses ita haccipientes fustem rogaverunt ibi astantes pro futuro testimonio. Ego Ugo tabellio scripsi ec omnia supradicta. + + + + + + + + + + + + + + Signum manus supradictis Ravennatibus de ordine piscium vendencium, qui ec omnia obligaverunt ad omnia supradicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 155 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 164-167, da A perduto).