Federici, Codex, II, pp. 191-196 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 157, in preparazione)
source date: [1113 July 1] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo terciodecimo, Pasquali in apostolatum anno quartodecimo, imperante quarto vero Heinriquo in Italia anno tercio, die primo mensis iulii, indictione sexta, in Ponposia. Petisti a me quidem in Dei nomine domnus gracia Dei presbiter et monachus atque abbas regule monasterio Sancte Marie que vocatur in Ponposia, una per consensum cunctos monachos eiusdem monasterii ordinatore, uti tibi presens in Christi nomine domnus Paulus presbiter filius quondam Dominicus tam pro te quamque Dominicus germano tuo et pro soribus vestris et Bonaldo et Petrus et Pasquaria et Anna, toti petitoris singulis in vestris porcionibus, secundum quod inter vos iuste et rationabiliter dividere debeatis, qui manere et abitare visi estis in Laco, vobis vestrisque filiis et heredibus, libellum nomine, concedimus vobis de rem iuris ecclesie mee, idest omnes res et sortes vel porciones illas integras inmobilis quantascumque vos supradicti petitores tenere visi estis per anteriore libellum at iure nostra infra constituto territorio Cumiaclensis, plebem Sancte Marie que vocatur in Laco Sancto, per singulis vel diversis locis; que omnia cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, padulibus et cum omnibus que ad supradictam rem pertinentibus vel supiacentibus cum introitu et exito suo. Hec omnia concedimus vobis at abendum, tenendum, possidendum, restaurandum, suprasedendum, deffensandum, roncandum et in omnibus meliorandum in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum, at salva iusticia donica dandum libellus renovatur. Et insuper concedo tibi Paulus presbiter hoc quod Ugo Biquoquo abuit in Lago per casali; finis eius: primo latere tu supradicto petitores, secundo latere li Balbi. Et insuper concedimus tibi una alia pecia terra in Vincaritha iusta l(atere) Liodecanum. Et iterum concedimus tibi tercia vero pecia terra da lo Albarello iusta l(atere) Raino. Et concedimus tibi quarta vero pecia terra in Volta de Lathelclo iusta l(atere) Liodecanus. Et concedimus tibi quinta vero pecia terra in Irtula iusta l(atere) tu supradicto petitores. Et concedimus tibi sesta vero petia terre similiter in Irtula iusta l(atere) Raino. Et concedimus tibi septima vero pecia terra similiter in Irtula iusta l(atere) Leorunso. Ita tamen ut inferre debeatis omnique anno de quidquit inibi Dominus condonare dignatus est terratiquo de grano et siccale et faba in campo capa quinta, minuto vero in area modio sexto, lino manna septima, vino anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit vobis cesso; et si vinea pastinaveritis extra casale, post in pertica pervenerit fruere debeatis annos trex, et postea retdere debeatis sicut de cetera vinea; et si ronquo roncaveritis, aut de valle excuseritis, fruere debeatis annos trex et postea retdere debeatis sicut de cetera terra. Et concedimus vobis pro casale secundum quod abuistis et detinuistis pro anteriore libellum. Exenio vero dare debeatis pro supradicto casale omnique anno de grano ariale stario uno et gallina una, deductum et tritulatum per vos usque at ripa, ubi nave domnica potuerit pervenire at tollendum. Calciarii quem accepimus solidos viginti Venetiquorum. Maiore quidem domnico nostro vel nostra dominacione cum onore et obediencia sussipere debeatis hec omnia sine dolo vel fraude et non liceat vobis de supradicta rem at nullo placito neque districta ambulare nisi ante nostra presencia. Si qua vero pars nostrum contra hoc libellum ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis inicium, pene nomine, auri unciam una, soluta pena maneat hec pagina firma. Quam scribere rogavi Petrus in Dei nomine tabellio veraciter scripsit et ad finem usque perduxi. + Ego Teuzo abbas subscripsi. Ego Rodaldus prior subscripsi. Ego Gregorius monachus subscripsi. Ego Rusticus monachus subscripsi. Ego Ligefredus subscripsi. Ego Aito monachus subscripsi. Ego Gualterius testis. + Signum + + + + + manibus nostris Bonusfilius et Tebaldus et Corc(us) et Gregorius et Martinus testibus rogatis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 157 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 191-196, da A perduto).