Federici, Codex, II, pp. 197-202 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 158, in preparazione)
source date: [1114 January 3] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quartodecimo, pontificatus vero Pascasius papa in apostolica sede anno quintodecimo, imperator Henricus filius itemque Henrici imperatoris in Italia anno tercio, die tercio mensis genuarii, indictione septima, in camera abatis sancte Pamposiane ecclesie. Petisti a me quidem in Christi nomine domnus Teucius abatis predicte sancte Pamposiane ecclesie, consenciente tuorum monachorum predicte ecclesie, conceditor et largitor, uti vobis presentibus quidem in Dei nomine domnus Iohannes presbiter … et Leo Quintanus in una vero parte pro se et pro fratribus et consortibus tuis et Leo filius quondam presbiteri Pauli pro se et nepotibus et consortibus tuis et Martinus filius quondam Leonis de Gemma pro te, pro fratribus et consortibus tuis et Gregorius filius quonam Dominiselli pro te et pro consortibus tuis et Guido Comacliensis pro te et fratribus et consortibus tuis et Iohannes filius quondam Dominici pro te et pro consortibus tuis, secundum quod inter vos iuste dividere debeatis, rem que ic inferius legitur, libellum nomine, concedo vobis seu filiis et heredibus vestris, hoc est vestras divisiones de hocto masaricie posite in fundo Baurie et vos abuistis et tenuistis per antiquiorem paginam libelli ad iure predicte hecclesie; hoc est: primo latere fundo Scurnio qui est iure Sancti Vitalis, secundo latere foveam Curula desendentem in laco de Berletho, tercio latere fundo qui vocatur Petritulo, quarto latere desendentem in Pado percurentem. Hec omnia ad abendum, tenendum, supersedendum, ordinandum et disponendum; omnia cum terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, salectis, padulibus, aquis, piscationibus, venacionibus, aucellacionibus, arbustis, arboribus, pomiferis et infrutiferis, cultis et incultis, omnia ad supradictas res pertinentibus, sicut supra legitur, in annis viginti novem ad renovandum, salva sanacione domnica dandum libellum in hoc ordine renovetur. Terraticum dare debeatis silicet de grano et sicale et faba in campo capa sexta et tritulatam per vos petitores; trisico, milio, panico atque legumina et cunctos minuto, omnia ex omnibus, in area modio septimo; lino manna hoctava; et si vinea pastenaveritis extra casale fruere debeatis post intorta et incolome pervenerit annos sex, postea redere debeatis anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit vobis supradictis petitoribus cessum; et si ronco roncaveritis, fruere debeatis annis quaptuor, postea redere debeatis sicut supra legitur. Et concedo vobis per unamque masariciam casale uno per longum perticas decimpedas treginta et per latum perticas viginti, exenio vero dare debeatis quartarium unum grani ariali Ferrariensis et pullum unum; pervectum omne terraticum vel exenium usque ad flumen Padi, ubi navi mea potuit pervenire. Et iterum concedo vobis pro casalibus policinum unum super ripa Padi, qui pertinenciam abet per unamquamque personam que pertinent; similiter pro casale acceperit perticas tres insinge redere debeatis omni marcio mense starium unum grani ariale et pisses duos capitaneos. Item inferrere debeatis usque ad predictam Pomposianam ecclesiam excepto presbitero Iohanne cum fratribus suis, qui antea petivit perticas … pedas terre et pro casale ei redere debet omnique anno galina una ad nostrum gastaldionem de predicta villa Baurie. Et non abeatis licentiam nec vindere nec donare nisi inter vos fratres et consortes et non abeatis licencia ad nullum placitum ire de ista re nisi ante me vel nostros subcessores. Maiore quidem domnico nostro vel nostra dominacione cum onore et obediencia susipere debeatis sine dolo vel fraude. Si quis vero pars nostra contra oc libellum ire tentavero et non auctorizavero et non adimplevero ante perfinitum tempus cum meis subcessoribus a vobis supradictis petitoribus et ad vestros consortes det pars partis fidem servanti, pene nomine, uncie tres, et soluta pena hec paginam libelli in suo robore firmitatis permanead. Quem vero libello uno pari tenore conscripto per manus Armatus tabellionem, in qua prorpia manu mea firmavi quod consecuti estis Deum agatis et maxima gratiam, sub die, mense, indictione supradicta. + Ego Teucius Dei nutu Pomposie abbas firmavi. + Ego Redaldus prepositus manu mea subscripsi. + Ego Arsenius presbiter et monachus manu mea subscripsi. + Ego Albericus sacerdos et monachus manu mea subscripsi. + Ego Iohannes monachus et sacerdos subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 158 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 197-202, da A perduto).