Federici, Codex, II, pp. 207-211 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 159, in preparazione)
source date: [1115 March 22] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo centesimo quintodecimo, die viesimosecundo mensis marcii, indictione hoctava, in claustra Sancte Marie Nove. Omnibus manifestum est atque congrua racione dispositum libenter debere eorum desideriis annuere pro quibus venerabiliorum locorum utilitatibus meliorandique causa proficere videntur. Ideo ego quidem in Dei nomine domnus Petrus de Benedicto monachus Pomposie, per consensum et iussionem domni Teuzonis abbatis predicti monasterii et aliorum fratrum, tibi presenti Petro Montanario petitori in vice Aimonis et Iohannis filiis Guille et Berte … et pro heredibus Ugonis …sore filius Ugonis et pro Bona sorore eorum, singulis in sua porcione petitoribus, seu filiis et nepotibus eorum − et si aliquis de vobis mortuus fuerit sine filio aut filia eius porcio cadat ad illos qui supravixerit − per enfiteuticario iure, a presenti die concedo et largior seu confirmo vobis rem iuris predicti monasterii vestri, scilicet omnes res et pertinencias vestras inmobiles quantascumque vos habetis et detinetis per anteriorem cartulam enfiteosin, iure predicti monasterii, in loco qui dicitur Casale Proculi et in loco qui dicitur Centenariolo, cum omnibus que infra se et super se abentibus. Dum vos superius nominati petitoribus atque filiis et nepotibus vestris concedo et largior seu confirmo vobis eas res que supra legitur, abendas, tenendas, defensandas et in omnibus meliorandas. Et ego predictus ordinator una cum meis successoribus vobis vestrisque et nepotibus eas res defensare et auctoriare promittimus. Sed vestris propriis expensis seu laboribus nichil vos vestrosque filios et nepotes nisi in fixa pensionem deferatis, omni marcio mense aut infra indictionem, pro predicta re denariorum Veneticorum tres, tantum pensio ut dictum est persolavtur. Pro eo quia exinde hacepi de manibus vestris, nomine calciarii, librum unum per solidos quadraginta. Promittimus preterea nullis diebus nullisque temporibus vite nostre vel nostro successore textum huius pagine enfiteosi a me vobis facte et tradite minime valere contendere vel si contra ea que supra legitur agere presumserimus, tunc daturos et composituros nos nostrosque successores vobis vestrisque filiis et nepotibus esse promittimus, nomine pene, auri uncias duas, pena soluta hec enfiteosi firma permaneat. Ego Martinus Dei misericordia Britinoriensis tabellio scripsi. Petrus Nutus, Iohannis de Munda, Rainerius de Zaulino, Alegritto testes in ac enfiteosi ut supra legitur rogati. Noticia testium idest: Petrus, Rainerius, Alegritto, Euge serve.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 159 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 207-211, da A perduto).