Federici, Codex, II, pp. 216-219 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 160, in preparazione)
source date: [1115 June 12] [Lagosanto (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo quintodecimo, temporibus Pascasii pape et Henrici imperatoris, die duodecimo mensis iunii, indictione octava, in loco qui dicitur Lacus Sanctus, in mansione iuxta ecclesiam Sancti Venancii. In presencia Saxonis iudicis de Florencia et Tigrimi de Vuidone, Deusdedit et Zazonis et Ubaldi germanorum filiorum Seniorellus de Ubaldo et Petri de Rustico a Porta Aurea et aliorum multorum, domnus Teucio venerabilis abbas monasterii Sancte Marie in Ponposia et domnus Rodaldus prior et domnus Gregorius sitque domnus Ubertus et domnus Paulus monachi eiusdem monasterii representati fuerunt, ostendentes illorum instrumenta presente Oddone de Amabile cum filio suo Iohanne et nepotibus suis silicet Amabile filio Deusdedit et Geremia filio Andree de Oddone et filio Odolini fratris sui et duobus filiis Iohanne de Oddone, totis consanguineis litigantibus secum, dicentibus se racionem abere de toto loco qui dicitur Vincarita. Tunc predictus abbas cum prefato priore et monachis parati fuerunt facere securare per sacramentum hominibus ipsius loci Lacus Sancti antiquioribus quod usque ad callem predicte Vincarite et usque ad Arzele quod vocatur Malum sic est de pertinencia iamdicti loci qui vocatur Lacus Sanctus et infra massam eiusdem loci, secundum quod legitur in illo precepto ibidem relecto, quod fecerat domnus Benedictus papa sancte Romane Ecclesie domno Vuidoni sancto abbati prefati monasterii et in alio precepto quod fecit domnus Leo papa predicte Romane Ecclesie domno Mainardo abbati eiusdem monasterii, qui suprascripta latera in eodem precepto scribere iussit et in illo breve investicionis factum ab Alexandro apostolico iamdicte Romane Ecclesie, qui supradicta precepta per eundem brevem confirmavit, et latera in eis scripta in eodem breve memoravit, eciam suis manibus designavit prefato Mainardo abbati ut predictis Oddonibus minime pertinere videbatur neque suis parentibus neque per illam cartam quam se ostendebant abere a Sancta Maria in Aurigario neque per ullum modum vel racionem et per sexaginta annos et amplius illorum monasterium abuit et detinuit, ita ut prenominati Oddones vel parentes illorum nec abuerunt nec detinuerunt. Hec omnia parati fuerunt adimplere per illos homines antiquiores ipsius loci Lacus Sancti qui supradictam rem laboraverunt et fructus quos ibi Dominus dederat exinde perceperunt, iure prescripti monasterii Sancte Marie in Pomposia. Hoc factum est sub die menseque et indictione supradicta, in supradicto loco. Ego Petrus de Dindo Ravennas tabellio quia presens fui et audivi et vidi scripsi hec omnia sicut superius leguntur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 160 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 216-219, da A perduto).