Federici, Codex, II, pp. 220-222 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 161, in preparazione)
source date: [1116 February] [Mansio Petri Taurelli]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Breve recordationis qualiter Petrus Taurellus investivit Boniam, uxorem quondam Petri de Goffredo, pro se et pro Petro et Azone filiis suis et pro eorum heredibus de duabus silicet partibus de tercia parte de cocollaria de Ruvina usque ad completos annos quaptuor, quantas silicet pertinet de ipsa cocollaria prefato Petro Taurello de iure Ponsia et de iure Fulconis marchionis, ad abendum, tenendum, piscandum, laborandum, donec intra predictum terminum in ipso calcio ipsa cocollaria manserit vel si in alio calcio mutabitur. Et predicta Bona pro eo fecit fine et perpetualem transaccionem pro se et eius filiis et eorum heredibus Petro Taurello suisque heredibus in perpetuum de omni debito, quod Petrus credidit prefato Petro Taurello […] Petrus del Goffredo vel uxor eius aut filii eorum adversum eum petere […] sub pena ducendarum librarum denariorum Veneticorum; post complet[os annos] quattuor predicta cocollaria in Petro Taurello vel suis heredibus […] solute cum omni melioracione revertaur. Actum in millesimo centesimo sextodecimo, mensis februarii, indictione nona, in mansione Petri Taurelli, in presencia testium quorum nomina sunt hec: Petrus de Bonizo, Rodulfus Preite, Petrus Contrarius, Lambertus a Bononia, Homodeus diaconus, Petrus clericus, Widasporta. Et ego Rodulfus notarius presens rogatus scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 161 (in preparazione).

Frison 1997.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 220-222, da copia autentica del 1156 gennaio 27 [B] perduta, da A perduto). B è così autenticata, in apertura: «In Christi nomine. Anni ab incarnacione eius millesimo CLVI [-L- corr. su X], tempore Adriani pape et Federici imperatoris, die V exeunte mensis ianuarii [-n- corr. su h], indictione IIII» e in chiusura: «Et ego Petrus Bonus [Fed Petrus Bonus Bononie] Dei nutu Pomposianus notarius de vico Baurie, ita ut vidi in autentico instrumento ita scripsi».