Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. XI, n. 229
source date: [1116 April 16] [Mansio Petri de Remengarda] [1156 April 27]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo sestodecimo, die sestodecimo mensis aprelis, indic(ione) nona, in mansione domini Petri de Remengarda. Ad memoriam future posteritatis descripsimus qualiter Azo vir clarissimus iudex fecit finem et transactionem in manu Petri nobilissimi de Remengarda scilicet de tercia parte aque positam in fundo Rupine, de qua intencio inter eos erant, videlicet de illa sesta parte aque quam tenet prefatus dominus Petrus a iure Pomposie in eadem Rupina. Predictus namque vir clarissimus Azo iudex de ipsa tercia parte aque de illa sesta parte, ut diximus, finem fecit et promisit per se suosque filios et heredes inde esse tacituros; alioquin promisit per se suosque filios et heredes adversus eundem Petrum de Remengarda suosque filios et heredes nomine pene quinquaginta librarum denariorum Veneticorum et fine in sua firmitate durante. Qua predicta tercia parte aque ipse dominus Petrus per feudum ad husum regni dedit antedicto Azoni iudici. Hoc totum factum est in presencia testium, scilicet: Signorellus de Cresencio, Petrus de Vitale, Aribertus eius gener, Iohannes de Albina, Guido de la Boaria, Petrus de Bonizo, Gerardi Dente. Et EGO DOMINICUS notarius presens, videns, audiens et a prenominato domino Azone rogato pro futura descripsi memoria.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 162 (in preparazione).

Mezzetti, vol. 2, doc. 162 (in preparazione): B è così autenticata, in apertura: «+ In Christi nomine. Anni ab incarnacione eiusdem millesimo CLVI, tempore AdRiani pape et Federici imperatoris, die quarto exeunte mensis aprelis, indic(ione) IIIIta, in ecclesia Sancte Agnetis, Ferrarie [B Ff(e)rr(arie)]» e in chiusura: «+ EGo PETRUS Bonus Dei nutu Pomposianus notarius ita ut vidi in autentico instrumento [instrumento nell'interlinea sup. con segno di inserzione] nec [-e- su corr. e -c nell'interlinea sup.] plus nec minus addens scripsi, complevi et dedi». Sul verso, di mano del notaio Pietrobono, autore della copia, «CART(ula) S[a]linguerre de Ruvina».