Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 7
source date: [1117 February 24] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[+ In nomine] Domini. Anno ab incarn(acione) Domini millesimo centesimo septimo deci[mo. Temporibus] Pascasii pape et Henritj imperatoris, die vigesimo quarto mensis februarii, indicione detjma, Ravenne. Quia petimus a vobis domno Alberico priore monasterii Sancte Marie in Ponposea, cum consensu monachorum, ad conf[ir]mandum a domno Uberto abbate ipsius monasterii, uti mihi Martino Ritjo petitori, pro me et pro Maria uxore mea seu filiis et nepotibus nostris − et qualis de nobis obierit sine filiis vel nepotibus, eius portjo [c]adat illi qui vel que supravixerit − per henfiteusim concedatis nobis, idest unum spatjum terre, quod extenditur in longitudinem suam pedes semissales triginta et in latitudinem pedes decem et novem, cum introitu et exitu suo et cum fosato suo retro se et cum omnibus sibi pertinentibus, constitutum in hac civitate Ravenne, in regione sancti Zacharie; a primo latere platea publica, a secundo detinet Iohannes Tiniosus, a tercio est ortum nostrum Sancti Stefani atque a quarto latere detinent filii quondam Petri de presbitero Ugone. Habendum, [te]nendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum. Sub pensione quam vobis et vestrissuccessoribus dare debeamus nos et nostri filii vel nepotibus pro predicta re, omni marc(ii) mense aut infra indicionem, denarios Veneticos du[o]detjm tantum. Et non liceat nobis petitoribus neque nostris filiis vel nepotibus predictam rem aliquo modo alienare nisi inter nos aut in monasterium vestrum neque in comendatjone alterium mitt(ere). Pro eo quia exinde accepistis de manu mea pellem unam pro denariorum Veneticorum libris viginti. Si quis vero partis nostre contra hanc petitjonem ire tentaverit, det pars parti fidem [ser]vanti, nomine pene, auri untjas duas et soluta pena manead firma hec petitjo. Ego Petrus Dei mi[sericordia] Ravennas tabellio scripsi hanc petitjonem.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 163 (in preparazione).