Federici, Codex, II, pp. 237-241 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 164, in preparazione)
source date: [1117 July 13] [Campo Castellani]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno incarnacionis eius millesimo centesimo septimo decimo, temporibus Pascasii pape et Henrici imperatoris, die terciodecimo mensis iulii, indictione decima, in Campo Castellani. Omnibus manifestum atque congrua racione dispositum libenter debere eorum desideriis annuere, pro quibus venerabilium locorum inest meliorandique propria … Et ideo profiteor ego quidem in Dei nomine domnus Iohannes presbiter et monachus monasterii Sancte Marie in Pomposia, ad confirmandum a domno Uberto abbate predicto monasterio, uti tibi presenti in Dei nomine Gerardus petitori pro te et pro Maltruda congnugne tua seu filiis et nepotibus vestris per henfiteuticarium ius a presenti die concedo, trado seu confirmo vobis rem iuris monasterii mei, idest totam terram et vineam illam quantascumque abet et detinet domini … latus iuris predicti monasterii mei, in loco qui vocatur Casamarisi, constituta territorio Faventino, plebe Sancti Steffani in Panigale. Dum vos superius nominati petitoribus seu filiis et nepotibus vestris divina gracia in hac luce iuserit permanere vitam ut a presenti die concedo, largior seu confirmo vobis eam rem que supra legitur habendam, tenendam, restaurandam, defensandam, meliorandam. Et ego cum meis successoribus vos supradicti petitoribus seu filiis et nepotibus vestris auctorizare et defensare promitto. Ex vestris propriis expensis seu laboribus nichil aliud nisi inferius ad fixam pensionem defferatis. Prestantibus quoque vos et filiis et nepotibus vestris indesinenter secundum paginam peticionis vestre sub nomine pensionis omni marcio mense infra indictione denarios duodecim, ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepi de manibus tuis supradicto petitore, calciarii nomine, mantellum unum pro denariorum Veneticorum libras decem. Ita ut post transitum vestrum supradicti petitoribus seu filiis et nepotibus vestris, munimine expleto quando Domino placuerit, tunc predictas res culta, laborata et in omnibus meliorata et quicquid a vobis aditum melioratumque fuerit ad ius et dominium, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertatur. Promitto preterea nullis diebus nullisque temporibus vite vestre textum huius pagine henfiteosin inviolabiliter conservare et custodire promitto et hec cartula henfiteosin minime valere nequiverit, tunc daturum et compositurum me esse promitto vobis ante omnem litim, nomine pene, auri uncias duas et soluta pena maneat firma hec henfiteosin. Quam vero henfiteosin paginam Guido Dei misericordia tabellio scripsi, complevi et absolvi. Ego Ubertus abbas manu mea subscripsi. Ego Iohannes presbiter et monachus monasterii Sancte Marie in Pomposia manu mea subscripsi. Signum + + + + manus Adrianus testis, Forzatus testis, Petro de Adriano testis, Alberto Sarello testis, Martino de Zanzo testis. Noticia testium idest: Adrianus testis, Forzatus testis, Petrus testis, Albertus testis, Martinus testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 164 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 237-241, da copia autentica del 1163 [B] perduta, da A perduto). B è così autenticata, in chiusura: «Ego vero Iohannes Faventie notarius hoc instrumentum ex quodam alio autentico instrumento exemplavi nichil addens vel minuens sed quicquid in eo reperi, ita scripsi et complevi, sub anno Domini MC sexagesimo tercio, tempore Frederici imperatoris».