Federici, Codex, II, pp. 242-245 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 166, in preparazione)
source date: [1118 February 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo octavo decimo, imperante Heinrico filio quondam Henrici imperatoris anno septimo, die undecimo mensis februarii, indictione undecima, Ravenne. Peto a vobis in Dei nomine domno Iohanne gratia Dei monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea, cum consensu monachorum ad confirmandum a domno Uberto electo abbate ipsius monasterii, uti mihi presenti in Christi nomine Guidolo filio quondam Guidonis castaldionis petitori, pro me et pro Maria coniuge mea seu liberis nostris − et qualis de nobis obierit sine liberis, eius porcio cadat alteri qui vel que supravixerit − per libellum concedatis nobis, idest unum spacium terre integrum ubi nostrum edificium esse videtur, quod detinuit iure vestri monasterii quondam Iohannes de Andrea et predicta iugale mea, cum ripa sua ante se et cum introitu et exitu suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, constitutum in suburbio Ravenne supra fluvium Teguriensem: primo latere predicta ripa et flumen, a secundo detinet Menzolius iure predicti monasterii vestri, a tercio murus civitatis, a quarto detinet Petrus de Iustina. Et insuper concedistis nobis unum alium spacium terre integrum quod extenditur in longitudinem suam pedes legitimos triginta et sex, ubi vestrum edificium esse videtur, cum ripa sua de Carbonaria ante se et cum introitu et exitu suo per gatulum vestrum Sancti Barbaciani atque cum omnibus sibi pertinentibus, quod detinuerunt vestro iure predictus Iohannes de Andrea et supradicta iugale mea: a primo latere iamdicta Carbonaria, a secundo detinet Guido de Scofia iure supradicti monasterii vestri, a tercio murus civitatis, a quarto detinet Petrus faber iure iamdicti monasterii vestri. Habenda, tenenda, possidenda, restauranda et in omnibus melioranda in annis advenientibus viginti et novem adrenovandum, sub pensione omni marcio mense aut infra indictionem denariorum Veneticorum solidos tres et unam spallam in Natale. Et non liceat nobis petitoribus neque nostris liberis ipsas res totas vel partes aliquo modo alienare neque in comendacionem alterius mittere. Pro eo quia exinde accepistis de manu mea, calciarii nomine, librum unum pro denariorum Veneticorum solidos centum. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire temptaverit, det pars parti fidem servanti, nomine pene auri uncias duas et soluta pena maneat firma hec peticio. Ego Petrus Dei misericordia Ravennas tabellio scripsi hanc peticionem.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 166 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 242-245, da A perduto).