Federici, Codex, II, pp. 246-250 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 167, in preparazione)
source date: [1118 April 25] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno incarnacionis eius millesimo centesimo octavo decimo, imperante domno Henrico filio quondam Henrici imperatoris anno octavo, die vigesimo quinto mensis aprilis, indictione undecima, Ravenne. Petisti a nobis in Dei nomine Gregorio gracia Dei monacho monasterii Sancte Marie in Pomposia, pro se et ad confirmandum a domno Uberto abbate ipsius monasterii cum consensu monachorum, uti tibi in Christi nomine Rodulfo de Iohanne de Andrea petitori pro te et pro Adolisia coniuge tua seu liberis vestris − et qualis de vobis obierit sine liberis eius porcio cadat ei qui vel que supravixerit − per libellum concedamus vobis, idest unum spacium terre integrum quod extenditur in longitudinem suam a muro civitatis usque in Carbonaria et in latitudinem suam pedes iustos septem, ubi tamen edificium esse videtur, quod emisti a Petro fabro, cum introitu et exitu suo per gatulum vestrum Sancti Barbaciani et cum omnibus sibi pertinentibus, constitutum in suburbio Ravenne, supra dictam Carbonariam, inter afines eius hoc est: a primo latere ipsa Carbonaria, a secundo detinet Petrus filius Petri de Laurencio iure vestri monasterii, a tercio murus civitatis atque a quarto latere detinet Guidolus de Iohanne de Andrea iure vestri monasterii. Habendum, tenendum, possidendum, supersedendum, restaurandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum. Et si renovare nolueritis liceat vobis inde tollere vestrum edificium sine molestia. Sub pensione quam nobis et nostris successoribus dare debeatis vos et vestri liberi vel successores pro iamdicta re omni marcio mense aut infra indictionem denarios Veneticos viginti et quatuor tantum. Pro eo quia exinde accepi de manu tua, calciarii nomine, librum unm pro denariorum Veneticorum libras quatuor. Et non liceat vobis petitoribus neque vestris liberis predictam rem vendere neque aliquo modo alienare neque ad placitum vel ad districtum alicuius ire de ipsa re nisi in prefatum monasterium nostrum. Et nos cum nostris successoribus predictam rem vobis vestrisque liberis ad omni persona hominis defensare et auctorizare promitto usque ad tempus quod supra legitur ad renovandum. Si quis vero pars nostrum contra hunc libellum ire tentaverit, det pars parti fidem servanti nomine pene auri unciam unam, et soluta pena maneat firmus iste libellus. Quam vero paginam libelli ego Petrus Dei misericordia Ravennas tabellio scripsi post tradita complevi et absolvi. + + + + + + Signum manus Iuliani et Ugonis Medici et Petri filii Petri de Laurentio et Guidonis … et Dominici de Iohanne de Andrea et Ben… et Iulianus de Ponte Augusto(a) …

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 167 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 246-250, da A perduto).