Federici, Codex, II, pp. 251-254 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n.168, in preparazione)
source date: [1118 August 19] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo C decimo octavo, temporibus Gelasi pape et Henrici imperatoris, die nonodecimo mensis augusti, indictione undecima, Ravenne. Dum adessem ego Petrus Ravennas tabellio qui sum habitator non longne a monasterio Sancti Vitalis martiris Christi, in mansione filiorum quondam Petri Traversarie, Guidonis et Guilielmi, et ibi mecum erant predictus Guido et Ubaldus de Seniorello de Ubaldo et Petrus de Petro Amizonis et Guilielmus de Sancto Adelberto atque Iohannes Blancus similiter Sancti Adelberti et Fulchittus de predicto Guidone Traversaria et Martinus Ruzo atque Petrus Rubeus de Petro de Muntiruni et Dominicus gener Dominici Tussi et alii plures; in presencia nostrorum suprascriptorum Iohannes gracia Dei abbas monasterii Sancti Adelberti Martiris Christi fundato in insula que vocatur Pereus, cum consensu monachorum eiusdem monasterii, apreendit virgnam in manum suam, misit eam in manum domni Guidonis monachi monasterii Sancte Marie in Pomposea dicens: ‘Remitto et renuncio tibi donno Guidoni monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea et per te in persona donni Uberti abbatis vestri monasterii et omni collegio Sancte Marie in Pomposea, scilicet omnes acciones et querimonias quas habeo ...endum vel requirendum contra vos aut olim habuerunt mei antecessores Sancti Adelberti, idest de toto fructu et omni reditu novem mansorum quos debuistis dare nobis per cartam securitatis et difinicionis quam olim fecimus Ieronimo venerabili quondam vestri monasterii abbati, et penam quam pro illis … promisistis si hoc non esset adimpletum, vobis similiter eam penam remittimus. Pro eo quia vos, tu donnus Guido monachus et iamdictus donnus Ubertus … conventus Pomposianus, de illa promissione liberati sitis, videlicet quia illos novem mansos nobis datos habetis’. Tunc iamdictus donnus Guido apreendit iamdictam virgam de manu prefati donni Iohannis monachi atque abbatis Sancti Adelberti, tam pro se quamque pro persona et vice ac mandato sui … vice sui conventi Pomposie rogavit nos omnes huius rei esse testes. Hoc factum est sub die menseque et indictione suprascripta undecima, Ravenne, in mansione filiorum quondam Petri Traversarie, scilicet Guidonis ac Guilielmi. Quam vero paginam remissionis ego Petrus Ravennas tabellio scripsi post traditam complevi atque absolvi. + Ego Iohannes presbiter et monachus atque abbas monasterii Sancti Adelberti in hac obligacione a me facta subscripsi. Noticia testium idest. + Ego Albertus presbiter et monachus c(onsensi) et subscripsi. + Orta levita et monachus c(onsensi) et subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 168 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 251-254, da copia autentica del 1156 luglio 30 [B] perduta, da A perduto). B era così autenticato: «+ Ego Petrus Bonus Dei nutu tabellio de vico Baurie et notarius sancte Pomposiane ecclesie ita ut vidi in autentico instrumento nec plus nec minus addens ita scripsi, complevi et absolvi».