Federici, Codex, II, pp. 281-283 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 169, in preparazione)
source date: [1123 November 9] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo centesimo vigesimo tercio, die nono mensis novembris, indictione secunda, Ravenne. Peto a te in Dei nomine Aurelio abbate monasterio Sancte Marie in Pomposia, cum consensu monachorum eiusdem monasterii, uti michi in Christi nomine Petro de Petro de Vitali seu filiis meis masculis, secundum quod legitur in libello patris mei − et si sine filiis ut supra legitur obiero, cadat dicenda res in Dominico fratre meo sub dominio matris mee donec vixerit − per libellum concedis michi, idest quantum habeo et detineo per anticum libellum in curte vestra que vocatur Prata, cum terris, vineis, campis, arbustis, arboribus atque cum omnibus sibi pertinentibus, constitutum plebe Sancti Iohannis in Assiata; et conceditis mihi decem tornaturias terre ad perticam ipsius loci pro illa quam habet Menzollinus de meo libello. Habendum, tenendum, cultandum, laborandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum. Et terraticum vobis vestrisque successoribus dare debeatis de omni labore maiore modium quintum, minutum sextum, lino mannam sextam, vino anforam terciam, arbore pecto ponente semel; et dare debeamus fogaciam unam et pullos duos in Sancto Apollinari et in Natale spallam unam et solidos tres denariorum Veneticorum; et unum hominem vobis dabo ad vestrum servicium semel in anno ad Pomposea et operam vobis facere debeamus secundum anticum libellum et si libellus non aparuerit illas operas vobis faciemus ut antiqui homines ipsius loci testabunt pater meus fecisse per anticum libellum. Et non licead nobis triturare neque vindemiare sine iussione vestra; vos et vestrum missum cum onore et obediencia susipere debeamus; adductum terraticum et redditum usque in hac civitate Ravenne, in claustro Sancti Stefani maioris per nos colonos. Pro eo quia do vobis, calciarii nomine, denariorum Lucensium inforciatorum solidos decem et septem. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire tentaverit, det pars parti fidem servanti, nomine pene, auri uncias duas et soluta pena maneat firma ec peticio libelli. Ego Ugo tabellio Ravennas scripsi hanc paginam ut supra legitur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 169 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 281-283, da A perduto).