Federici, Codex, II, pp. 333-335 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 172, in preparazione)
source date: [1134 June 18]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem MCXXXIIII, indictione XII, quarto decimo kalendas iulii. Et ideo ego quidem in Dei nomine Aurelius abbas Sancte Marie de Pomposia per hanc libelli paginam concedo et largior rem proprietatis predicte ecclesie tibi presenti Stephano de Vitha tuisque filiis et heredibus in annis advenientibus XX novem ad renovandum, hoc est casale unum positum in loco qui dicitur Caput Gauri, ubi tu supradictus Stephanus residere videris; ab uno capite sunt perticas decem, in longitudine ita ut alii consortes pergunt, cum introitu et exitu suo et cum omnibus suis iustis et certis finibus. Do tibi ad habendum, tenendum, supersedendum, laborandum, meliorandum et supradictis XX novem annis venientibus expletis altera libelli terratici carta in hoc ordine renovetur, ita ut cum dominacione convenire potueris de alia terra arratoria que pertinet ad istud casale ubicumque esse videtur per singula loca concedo tibi medietatem in integrum, de alia medietate concedo tibi quintam partem. Ideo quia dedisti, causa servicii, quadraginta solidos Lucenses. Ita ut inferas quidem cum tuis filiis et heredibus annualiter terraticum de grano et sicale et faba in campo cappam quintam, trahendas ad areas et trituratas per te petitorem vel per tuos heredes, de cetero minuto sicuti de trisico et mileo et panico starium sextum, de lino manna octava, de vino anforam quintam; vineam quidem si plantabis tribus annis frui debeas postea reddes terraticum ita ut dictum est. Signum quidem pro ipso casale annualiter tribus vicibus dabis sex denarios Venecie silicet in nativitate Domini et in Resurrectione et in festivitate sancte Marie de medio augusti et insuper pensionis nomine denarios Venetie duodecim, ita pensio persolvatur; deducto ipso terratico domnico per te petitorem usque ad ripam nostram domnicam, ita ut solitum est. Si qua vero pars que contra hanc libelli paginam iverit et omnia ut supra legitur observare noluerit, fiat sup pena centum solidos Lucenses et soluta pena hic libellus in sua firmitate permaneat. Suprascriptus domnus Aurelius abbas ita ut supra legitur scribere rogavit ante hos testes: Sichelmus de presbitero Demizo, Petrus de Bono Seniore, Bonus Martinus de Vescavello, Petrus Fusellus, Lanfrancus de Lacu, Gerardus de Armatho, Dominicus de Fileto, Ugolinus Mala Corigia investitor. In Dei quidem nomine ego Gerardus tabellio ita ut rogatus fui firmavi et scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 172 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 333-335, da A perduto).