Federici, Codex, II, pp. 347-348 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 173, in preparazione)
source date: [1137 March 27] [Faenza (Ravenna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno nativitatis eius millesimo centesimo trigesimo septimo, Innocentii pape septimo, Lotarii imperatoris anno quarto, die vigesimo septimo mensis marcii, indictione XV, iuxta ecclesiam Sancti Clementis. Quia petivi a te domno … monacho monasterii Sancte Marie in Pomposia ex iussione … abbatis tui, concesisti et largisti … pro me et pro meis filiis masculis sub potestate Dominici … Marini et Petronie uxoris eius in usufructu quousque … usque ad annos viginti et novem ad renovandum. Ita … debeamus rem inferius dicendam, idest hoc quod predictum est … et detinet in Podio, plebe Sancti Pancracii, scilicet … prefati monasterii tui. Sub terratico de vino anforam terciam, de labore [maiore] quintum, minuto vero octavum … gallinam … deducta omni iusticia donica per nos colonos usque ad … Sancti Stefani. Pro eo quia do tibi solidos quinque monete Lucensis. Et tu supradictus locatorum abbate et monachis omnia … et defensare promisisti mihi Iohanni et meis filiis scilicet masculis ab omni homine qualiter superius legitur. Ita ut nos coloni … vobis … superius dictam … firma hec peticio. … peticionem scripsi et complevi. Testes …

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 173 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 347-348, da A perduto).