Federici, Codex, II, pp. 371-372 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 175, in preparazione)
source date: [1138 February 25] [Forlì]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno incarnationis Iesu Christi millesimo centesimo tregesimo octavo, indictione prima, die vigesimo quinto mensis februarii, apud ecclesiam Sancte Marie de Regione Turris. Profiteor ego Bonus filius Petri de Pipignone per hanc libelli apparam quod tu dominus Guido presbiter et monachus monasterii Sancte Marie in Pomposia, sub iure domini Pauli vestri abatis, concessisti et confirmasti mihi meisque filiis masculis, per libellum usque ad annos viginti novem ad renovandum, totam illam terram et vineam, quam ego habeo et teneo iure vestre ecclesie in Ciriadi et in Scanno, territorio Liviensi et plebe Sancti Mercurii, cum omnibus sibi partibus. Habendam, tenendam, laborandam, supersedendam et meliorandam; sub terratico maioris laboris quinto, lini septimo, minuti octavo, anno tercio arbor sit petenda semel reliquum sit mihi concessum; et omni anno in festo sancti Martini tres denarios Lucenses pro porco et unum starium de grano pro exenio, cum stario Ravenne; pro quo habeamus mediam tornaturiam de supradicta terra pro orto et area et tegete; in Pasca Domini quinque denarios Lucenses; etdebeamus portare terraticum vobis in civitatem Ravenne, ad ecclesiam Sancti Stefani Maioris. Auctorizare et defensare per te et per tuos successores promisisti mihi meisque filiis masculis supradictam terram et vineam. Calciarium librum unum pro tribus solidis denariorum Lucensium. Et det pars parti firmam promissionem observandi hec supradicta, sub pena unius uncie auri et hac pena soluta hec locatio firma, ut superius legitur, permanead. Scripta manu Bernardi divina clementia Liviensis notarii. Albertucius …maramfus investitor, Martinellus Frogobius, Amiconus, Ugo de Bona, Iohannes Ugoli de Girardo, Iohannes de Ugone fuerunt huius locationis testes.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 175 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 371-372, da A perduto).