Federici, Codex, II, pp. 356-365 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 176, in preparazione)
source date: [1138 March 1] [Faenza (Ravenna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo centesimo trigesimo octavo, post obitum Lotharii imperatoris, tempore dompni Innocentii summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli residente, die primo mensis marcii, indictione prima. Profitens profiteor ego quidem in Dei nomine dompnus Rambertus sancte Faventine ecclesie Dei gratia venerabilis episcopus per consensum deserviencium clericorum eius episcopii per huius paginam mee vocis professionis et donationis seu largitionis a presenti die do et dono, concedo et largior pro redemptione anime mee meorumque successorum et antecessorum, idest ecclesiam unam integram cui vocabulum est Sancti Clementis martiris Christi, que est fundata sub urbe Favencie, prope portam Comitis, tibi presenti Azoni monacho et dompno Petro venerabilibus fratribus accipientibus pro dompno Paulo viro religioso abbate monasterii Sancte Marie que vocatur Pomposia et pro toto colegio eiusdem ecclesie vestrorumque successorum. Et insuper renovo vos de vinea sua idest Sancti Clementis quam habuistis per antecessores meos; confirmo vobis per hanc paginam pacti firmamenti supradictam integram et casam cum vacuamentis suis iuxta se et circa se et infra se positis vel cum ingressu et egressu suo et cum omnibus sibi pertinentibus; in finibus eiusdem ecclesie hoc est: a primo latere muro prefate civitatis Favencie, a secundo latere strata publica que pergit ad portam que dicitur Ravegnana, a tercio latere possident Ugolinus filius Ingizonis Ariardi cum heredibus Brandonis atque a quarto latere via que pergit ad portam de Comite, cum omnibus ut superius legitur. Habendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum, ordinandum et disponendum in annis advenientibus centum ad renovandum cum vestris successoribus, salva sanatione domnica danda. Ita sane ut inferatis domnice rationibus vos vestrique successores meis successoribus singulis quibusque annis annualiter in festivitate sancti Clementis martiris Christi dare debeatis nobis oblatas duas et duos cereos vobis a nobis persolvatur redditus ut dictum est. Pro eo quia dedistis nobis pro supradicta vinea et casis et vacuamentis supradictis calzariorum nomine quadraginta solidos Lucensium. Et ab hodierna die nunquam liceat mihi prefato Ramberto episcopo gratia Dei sancte Faventie ecclesie neque meis successoribus tibi prefato Azoni et Petro venerabilibus monacis prefati monasterii quod vocatur in Pomposia et tuo abbati vestrisque fratribus et vestris successoribus predictam ecclesiam et vineam et vacuamenta sua, ut diximus, vobis tollere aut minuere vel in nullis modis eam ordinare per nullam occasionem neque ingenium de quo humano sensu attingere potest set immo omni tempore securi et quieti sine molestia vel lite vel controversia possideatis. Et ego predictus gratia Dei Rambertus sancte Faventie ecclesie episcopus cum meis successoribus promitto vobis et iamdicto monasterio Sancte Marie que vocatur Pomposia vestrisque successoribus iamdictam ecclesiam Sancti Clementis cum vinea et vacuamentis suis iuxta se et circa se et infra se ut superius legitur ab omni persona hominum in omnibus vobiscum stare et auctoriare seu defensare. Quod si quod absit et avertat divina potencia hec omnia que superius leguntur non observavero vel non adimplevero et contra hec ire vel agere aut contendere voluero per quemlibet modum vel titulum attestatione confirmo quia daturum me esse promitto per me et per meos successores vobis vestrisque successoribus ante omne litis initium aut interpellationem, pene nomine, auri optimi libras duas et post pene solutionem maneat hec pagina pacti convenientie et statutis in sua firmitate. Quam vero paginam ego Albertinus Faventinus notarius scribendum rogavi et subter manu mea propria firmavi et testibus quos a me rogatis obtulli roborandam eorumque presenciam tradidit, sub die prima mensis martii, indictione prima, Favencie. + Ego Rambertus episcopus manu mea scripsi. + Ego Iohannes clericus manu mea scripsi. + Ego Robertus diaconus manu mea scripsi. + Ego Petrus archipresbiter manu mea scripsi. + Ego Ugo diaconus manu mea scripsi. + Ego Guillielmus manu mea scripsi. + Ego Episcopellus manu mea scripsi. Signum + manus Ugolini filii quondam Viviani investitoris rogati testis. Signum + manus Ricoli Arnaldi rogati testis. Signum + manus Rodulfini Dilindose rogati testis. Ego Albertinus Faventinus notarius complevi et scripsi omnia que superius leguntur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 176 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 356-365, da copia autentica del 1308 novembre 18 [B, perduta], da A perduto). B era così autenticata: «(S) Ego Vilanus quondam Albergipti de Vandolis imperiali auctoritate notarius predictum exemplum sive transcriptum sumptum ex autentico publico instrumento scriptu manu Albertini Faventini notarii predicti vidi et legi et de verbo ad verbum, una cum infrascriptis notariis Francisco et Ottolino, coram infrascripto episcopo Cerviensi diligenter absculatum et quia utrumque concordare inveni ideo me de mandato infrascripti domini episcopi in testem subscripsi, scripsi, scripsi. (S) Et ego Francischus filius ser Porcelini [Fed Porcelivi] de Ravenna imperiali auctoritate et infrascripti venerabilis patris domini episcopi notarius predictum exemplum sive transcriptum sumptum ex autentico publico instrumento scripto manu Albertini Faventini notarii predicti vidi et legi et de verbo ad verbum, una cum supradicto Vilano notario et infrascripto Ottolino, coram infrascripto domino episcopo Cerviensi diligenter absculatum et quia utrumque concordare inveni ideo me de mandato dicti domini episcopi in testem subscripsi et signum meum consuetum propria manu apposui. (S) Ego Ottolinus quondam domni Delavaricii imperiali auctoritate notarius predictum exemplum sive transcriptum sumptum ex autentico publico instrumento scripto manu dicti Albertini notarii Faventini vidi et legi et de verbo ad verbum diligenter cum supradictis Villano et Francisco notariis coram infrascripto domno episcopo Cerviensi ascultavi et ut in ipso autentico reperi ita et in isto legitur exemplo nihil per me addito seu diminuto quod sensum vel sententiam mutet in aliquo seu corumpat de mandato et licencia venerabilis patris domini Matheii Dei gratia episcopo Cerviensi mihi et predictis Villano et Francisco notariis. Data die lune XVIII novembris, in villa Masse Fiscalie, prope stallatam et portam dicte terre, sub anno Domini millesimo trecentesimo octavo, indictione sexta, presentibus presbitero Guizardo, presbitero Iohanne et Gerardo canonicis ecclesie Sancti Petri de Massa testibus rogatis huic exemplo ut cum autentico vim parem obtineat suam auctoritatem et decretum interponentes exemplavi fideliter et transcripsi signoque meo consueto et nomine roboravi».