Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. X, n. 210
source date: [1138 March 27] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarn(acione) eius millesimo centesimo trigesimo octavo, die vigesimoseptimo mensis martii, ind(icio)ne prima, Pomposie. Dum adessem ego quidem in Dei nomine Ugizo preclare urbis Ravenne tabellio in predicto loco ibique mecum aderant viri bone opinionis et laudabilis fama, corum nomina sunt ec, idest Vitalis, Morandi et Ambrosini et Sichelmini Ferariensis et Petri similiter Ferariensis, Iohannis de Ugiberto et alii, corum nomina lunga sunt adscribendum; in eorum presencia accessit Guidoctus et accepit fustem in manu sua misitque eum in manu domini Pauli venerabili abbatis et dixit: ‘Ego promitto et obligo me tibi quod breve illut quod abeo de memoria que fuit inter me et vos, quem vos […][.] iustis vobis reddam et de predicto orto finem vobis facio ab hinicio; ab ac ora in antea non liceat mihi neque meis liberis vel heredibus ullo vero quam in tempore exinde facere questionem, repeticionem, causacionem vel interpellacionem ullamque molestiam g(e)n(erar)e contra vos neque contra vestros succesores, non per me neque per meos liberos vel heredes, nec nobis sumissam vel sumittendam personam in placito nec extra placitum et omni tempore securi et quieti exinde maneatis, in perpetuum omnia firmiter tenere promitto’. Sup pena auri unciam unam et soluta pena ma|neat firma omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 177 (in preparazione).