Federici, Codex, II, pp. 373-376 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 178, in preparazione)
source date: [1140 April 27] [Sancta Maria Nova; ecclesia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi salvatoris. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo quadragesimo, die vigesimo septimo mensis aprilis, indictione tercia, iuxta ecclesiam Sancte Marie Nove. Peto ego Martinus faber, pro me et pro Berta coniuge mea et pro nostris liberis et heredibus, a te domno Iuvene monasterii Sancte Marie in Pomposia monacho, ut locacionem nobis et nostris liberis et heredibus facias, pro persona domni Pauli eiusdem monasterii abbatis et consensu cunctorum fratrum, a modo usque ad annos sexaginta ad renovandos, pacto locationis concedis nobis et nostris liberis et heredibus sicut supra legitur, idest quatuor petias terre quas possidemus iure predicti monasterii, in fundo qui vocatur Varaula maiore et Varaula minore, secundum quod designate sunt, cum introitibus et exitibus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, territorio Ravenne et Popiliensis site sunt, in plebe ipsius et in plebe Sancti Petri in Cistino et habent suos terminos et suos afines videlicet: a primo latere universa via percurrens, a secundo latere filii Gambasaudo, a tercio latere Iohannes Roffoli, a quarto latere Bimbi; in finibus secunde pecie: a primo latere via percurrens, a secundo Revarati, a tercio latere Petrus Fabarius, a quarto latere Bonus filius Porci; inter afines tercie pecie: a primo latere Martinus de Moro, a secundo via publica, a tercio latere Manfredi, a quarto latere Iohannes Caffarelli; in finibus quarte petie: a primo latere possident Guarini, a secundo Petrus Fabarius, a tercio latere Iohannes Caffarelli, a quarto latere Rusticellus Reverate. Has supradictas petias concedis nobis ut habeamus, teneamus, possideamus iure ecclesie cum nostris liberis et heredibus usque ad supradictos annos ad renovandum, sub pensione prestanda omni anno a nobis et a nostris liberis et heredibus iamdicto abbati et suis successoribus in mense marcio duos denarios alborum Venecie tantum persolvatur pensio super totum ut dicta est. Et dat nobis Marcesellum investitorem ut mittat nos in possessionem istius rei, tuo mandato. Et promittis quod domnus abbas firmam tenebit hanc locacionem et auctorizabit et defensabit eam cum suis successoribus nobis nostrisque liberis et heredibus. Pro eo quia dedimus vobis octo solidos Lucenses pro renovacione huius carte. Et si contra eam ipse sive sui successores fecerint promittis eum et suos successores esse daturos et conposituros nobis nostrisque liberis et heredibus, nomine pene, auri uncias duas et pena soluta maneat firma locatio ut supra legitur. Quod vero instrumentum huius paris cartule ego Petrus Cesenas tabellio scripsi. Ego prefatus Martinus pro me et pro Berta coniugne mea huic pari cartule subscribi fecimus ut supra legitur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 178 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 373-376, da A perduto).