Federici, Codex, II, pp. 390-392 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 179, in preparazione)
source date: [1142 February 8] [Codigoro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo quadragesimo secundo, die octavo mensis februarii, indictione quinta, in Capite Gauri. Petivi a te domno Paulo venerabili abbate monasterii Pomposie, consensu monachorum, mihi Petro Schoine meisque liberis et heredibus atque detinere voluerimus per pactum, concedis nobis medietatem unius litoris maris a portu Gauri usque ad portum Volane; abendum, tenendum, piscandum, super reditu quem vobis redere debeamus omni anno pisces marinos capitaneos centum et duas libros pro pensione; conservare, adinplere firmiter tenere promitto vobis, sup pene auri uncias duas, firma permaneat. Ego Ugizo Pomposiane ecclesie notarius scripsi ec. Petivi a te domno Paulo abbate, consensu monachorum, mihi Deodato meisque liberis et heredibus concedis mihi quartam partem litoris maris a Gauro usque ad Volana; piscandum, tenendum quicquid ibi in eodem litore et mari ad utilitatem artis predicte facere voluerimus, reddere vobis omni anno in Quadragesima maiore quinquaginta pisces marinos capitaneos et libram unam pro pensione, adducta omnia per nos in monasterio vestro. Auri unciam unam.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 179 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 390-392, da A perduto).