Federici, Codex, II, pp. 417-421 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 180, in preparazione)
source date: [1144 July 8] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo quadragesimo quarto, die octavo mensis iulii, indictione septima, Ravenne. Quod venerabilibus locis tribuitur causa perpetue salutis celesti magestati donari videtur. Et ideo ego quidem in Dei nomine Rainucius de Ponte Augusto, consensu iugalis mee, do et dono et in perpetuum transacto vobis presentibus in Christi nomine domno Benedicto et domno Petro monachis monasterii Sancte Marie que vocatur a Pomposea, acceptantes pro vobis et domno Paulo venerabili abbate eiusdem monasterii vestrisque successoribus in perpetuum, more salario permanendam, idest domum meam integram ubi abito, cum superioribus et inferioribus suis, cum petris suis, tum in opera quamque extra opera, tum suptus terram quamque supra terram, cum curte sua ante se et cum curte retro se, cum porcione capelle, cum omnibus suis pertinentibus. Et insuper medietatem de tribus clusis mansionum cum spaciis illorum cum omnibus illorum pertinenciis in regione Sanctorum martirum Ioannis et Pauli et medietatem unius spacii terre sitis portam Adriani; supradicti spacii detinet Pichignanus et heredes Petri Gotosi et Viviani Gotosi et tres tornaturias terre inter pratum Adrianense et totum quod mihi pertinet in Caurse et viginti quinque tornaturias terre in integrum, cum porcione capelle in fundo Salecto, plebe Sancti Cassiani et totum quod abeo et detineo et mihi pertinet in Casaliolo et totum quod abeo et mihi pertinet in Solariolo et totum quod abeo et detineo et mihi pertinet in Saldini, quod sunt decem tornaturias terre im perpetuum. A presenti die liceat vobis vel vestrum missum in predictis omnibus rebus introire et preoccupare abendi dominium et potestatem vendendum, donandum, ordinandum et disponendum et quicquid vobis placuerit faciendum, pro amore Dei et causa perpetue salutis, omnia vobis do et dono ab inc in antea. Non liceat mihi supradicto donatore neque meis liberis vel heredibus ullo unquam in tempore de predictis omnibus rebus neque de parte facere questionem, repeticionem, causacionem vel interpellacionem ullamque molestiam generare contra vos neque contra vestros successores, non per me neque per meos liberos vel heredes nec a nobis sumissam vel sumittendam personam, in placito nec extra placitum, set omni tempore securi et quieti exinde maneatis cum vestris successoribus erectionibus vestre ecclesie in perpetuum. Si alico tempore aliqua persona ominis surrexerit que vobis predictam rem totam vel partem tollere aut quamlibet calumniam generare voluerit, ego cum meis liberis vel heredibus eam in omnibus et ab omni persona ominum defensare et auctoriare promitto. Si omnia supradicta non observavero cum meis liberis et heredibus et contra ire vel agere aut contendere voluerimus, tunc me cum meis filiis et heredibus daturos et composituros esse promitto vobis vestrisque successoribus, nomine pene, auri libram dimidiam et soluta pena maneat firma omnia supradicta. Ego Ugizo preclare urbis Ravenne tabellio ex Porcinaclorum genere scripsi. Signa manus Rainucii donatoris et uxoris eiusque consensit firmavitque omnia supradicta. Signa manuum presbiteri Farulfi et Petri Ostiarii testium ad omnia supradicta. [Signa manuum … Gui]done, Guido de Manzolino … ad omnia testibus.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 180 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 417-421, da A perduto).