Federici, Codex, II, pp. 452-456 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 181, in preparazione)
source date: [1147 January 20] [Varaula Minore]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi salvatoris. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo quadragesimo septimo, die vigesimo mensis ianuarii, indictione decima, in Varaula minore. Omnis contractus fide porficitur set tamen scriptura exiente melius …situr. Idcirco ego Liucius Solinbus tibi Miso de Aligritto et Zasole uxori tue vestrisque filiis vel heredibus vendicionemin perpetuum facio, do vobis a presenti die nomine pure vendicionis perpetualis alienacionis, idest una pecia de terra laboratoria, que est posita in predicto fundo de Varaula minore, constituta territorio Ravenne et plebis Sancti Petri in Cistino; a primo latere possidetis vos emtores, a secundo latere Misus de Liavi, a tercio latere Mainardinus atque a quarto latere Cusca Iohannis …ri de Gerardo. Hanc prefatam peciam terre, quam infra hec latera possideo, do vobis cum omni iure et accione quam in ea abeo, possideatis eam vestro iure ab ac ora in antea iure emtorum; et licentiam abeatis de ea vendendi, donandi vel commutuandi et quicquid vobis placuerit exinde faciendi, cum vestris filiis et heredibus in perpetuum, tamen salva racione Sancte Marie in Ponposia cuius est proprietas. Et do vobis Zemulinum vasollum meum investitorem, ut mittat vos in possessionem istius venditionis meo mandato; et promitto vobis hanc vendicionem firmam tenere et auctorizare et defensare contra omnes homines in placitum vel extra, cum meis filiis et heredibus vobis vestrisque filiis ac heredibus in perpetuum. Promitto preterea … de hac prefata vendicione non movebo litem vel questionem aliquam contra vos neque contra vestros filios ac heredes neque cui dederitis vel derelinqueritis predictam terram, non per me neque per meos filios vel heredes vel per submissam a me personam nec a meis filiis submittendam maioris vel minoris propinqui vel extranium adeundo iudicem non subplicando principibus. Set immo omni tempore securi et quieti exinde maneatis in perpetuum. Pro eo quia exinde accepimus de manibus vestris in manibus nostris solidos viginti et quatuor denariorum Lucensium, nomine iusti precii istius vendicionis. Et si contra hanc rem fecero aut hanc vendicionem corrumpere presumsero et omnia que supra leguntur non observavero cum meis filiis ac heredibus vobis vestrisque filiis in perpetuum, tunc promitto me meosque filios ac heredes esse daturos et composituros vobis vestrisque filiis et heredibus, nomine pene, auri unciam unam et pena soluta, hec vendicio maneat firma. Quod vero instrumentum vendicionis ego Rainerius Pupiliensis tabellio scripsi, precepto iamdicti Liucii. Et testes interfuerunt: Picolus de Aligrito et Mallius de Lublanco et Zafarinus de Baldrigo et Martinus Gualdise rogati pro futuro testimonio qualiter supra legitur.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 181 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 452-456, da A perduto).