Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 3 A, fasc. a
source date: [1147 August 3] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei eterni. Anni eiusdem millesimo centesimo XLVII, mense augusto ingrediente die tercia, in Ferraria. Petistis a me quidem in Christi nomine domno Paulo abbati reverendisimo monasterio beate Marie Pomposie, cum consilio et voluntate cunctorum fratrum eiusdem religionis, per hanc cartulam libelli afficti uti concedere(m) et dare(m) rem prefati monasterii nostri vobis presentibus Leoni de Flaibano et ad in vicem pro persona de Benevento germano tuo in tercia parte et Arnulfo et Andree germanis in alia tercia parte et pro Cesaria similiter in alia tercia parte vestrisque filiis atque heredibus usque in annis advenientibus XX et novem expletis ad renovandum, id sunt omnes res aut sortes vel porciones in integrum quantecumque detente fuere per vestros maiores et vos nunc quod abetis et quiete possidetis per anteriorem paginam libelli, in toto qui vocatur Puvignano per singulos vel diversos locos que res esse videretur, inter affines et terminos earum hoc est: ab uno latere Arcoatha descendente usque in Fossaltula, a secundo llatere fossatum quod vocatur Novum descendente usque in Paino de Frasignoni, a tercio vero latere medius canalis qui vocatur Fuscus percurrens usque in Salecta Castellana atque a quarto latere via que dicitur Vetus perveniens usque in Curago attingensus ad fossam que dicitur de Scorzo et descendens usque in selvuro quod vocatur de Gardillana vel sique alie sunt affines. Ea vero omnia prenominata vobis prescriptis petitoribus et vestris heredibus concedo ad abendum, tenendum, possidendum, ordinandum, disponendum, piscandum, capellandum, roncandum, laborandum sive in omnibus meliorandum usque prefatis XX et novem annis expletis ad renovandum, salva tamen racione domnica dando et altera libelli afficti pagina in hoc ordine renovetur, dando pro renovatura de moneta denariorum Veneticorum libras tres. Unde do vobis investitorem Sichelmum meum missum, qui vos de predictis rebus in mea vice corporaliter investiat; et ut in mense marcii per singulos annos pensionem dare debeatis vos vestrique heredes nostre memorate dominacioni denarios sex Venecie, tantum pens(ionem) ut dictum est persolvatur. Promittens preterea promitto ego iamdictus conceditor et pro meis successoribus hanc paginam libelli afficti non violare sed modis omnibus eam defendere, auctorizare et defensare et adinplere vobis iamdictis petitoribus vestrisque heredibus, sub nomine pene duarum unciarum auri persolvere et soluta pena hec pagina libelli afficti maneat in sua firmitate. Quam scribere rogavi Lambertum notarium, sub die et mense et indic(ione) prefata. Signa et nomina testium sunt hec: domnus Sichelmus, Iordanus Calvus, Rolandus medicus, Otobonus, Alexio, Petrus Dente; et ibi presentes fuerunt monachi: domnus Petrus monachus et domnus Iho(anne)s monachus et domnus Martinus monachus et domnus Enricus monachus, omnes ad h(ec) rogati sunt testes. Et ego Lambertus sacri palacii notarius presens et coram testibus rogatus scripsi complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 182 (in preparazione).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 182 (in preparazione): sul verso, mano XII sec.: «Puvignano», cui una mano XV sec. aggiunge: «et ca(rta) Gragnani»; mano XV sec.: «n. 2»; in inchiostro rosso di mano XIX sec.: «Inv. 1545».