Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 3 A, fasc. a.
source date: [1147 August 5] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei eterni. Anni eiusdem millesimo centesimo quadragesimo VII, die V ingrediente mense augusto, indic(ione) X, in Ferraria. Petisti a me quidem in Christi nomine domno Paulo abbate ex monasterio beate Marie Pomposie, consilio et consensu fratrum prefati monasterii, per hanc paginam libelli afficti concedere et dare rem prefati monasterii nostri tibi presenti Teburge filia quondam Vitalis de civitate Ferrarie tuisque et heredibus usque in annis advenientibus XX et novem expletis ad renovandum, idest terciam partem tocius rei que olim fuerunt recte et detente per maiores tuos parentes cum suis consortibus, unde prefati consortes renovati sunt per paginam libelli afficti a predicto monasterio et de is omnibus que in anteriorem libellum legitur concedo tibi terciam partem, que res sunt posite in fundo de Puvignano et coerit fines prescriptis rebus: ab uno latere Arcoatha descendente in Fossalta, a secundo latere fossatum quod vocatur Novum descendens in Paino de Frasignoni, a tercio latere canalis quod vocatur Fuscus percurrens usque in Salecta Castellana, a quarto vero llatere via que dicitur Vetus usque in Curago perveniens usque in fossa que dicitur de Scorzo usque in selicurio quod vocatur de Gardillana. Hec omnia tibi prefate petitrici et tuis heredibus concedo ad abendum, tenendum, ordinandum, disponendum, piscandum, capellandum, roncandum, laborandum et in omnibus meliorandum usque prescriptis annis XX et novem ad renovandum, dando tamen pro renovacione denarios Lucenses inforciatos XX et alius hoc modo renovetur libellus persolvere, do tamen omni anno de mense marcii affictum pensionis denarios duos Venecie, tantum pensionem persolvatur. Promittens preterea promitto ego domnus Paulus abbas et pro meis successoribus anc libelli afficti pagina modis omnibus auctorizare et defensare tibi prefate Teburge et tuis heredibus, sub nomine pene unius uncie auri persolvere, et post penam presens libelli pagina firma maneat. Quam scribere rogavi Lambertum notarium, sub die et mense et indic(ione) prescripta. Signa et nomina testium: Rodulfus iudex, Petrus Bonus de Guido de Uberto, Sichelmus, Petrus de Raina, Gibertinus testes rogati sunt. Et ego Lambertus sacri palacii notarius presens coram testibus ro|gatus scripsi, complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 183 (in preparazione).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 183 (in preparazione): Sul verso, di mano del notaio, tre righe di scrittura, le cui prime lettere sono cadute nella rifilatura della pergamena: «[… Paul]us abbas beate Marie Pomposie [segue abb(a)s cassato] […] Testes Sichelmus [-e- aggiunto nell’interlinea sup.], Rodulfus, Petrus. [… Test]es Petrus de Raina, Ribaldo»; mano XII sec.: «Apera Teburge uxor Petri Fuselli in fundo Puvignani. Libellum»; mano XIII sec.: «De Puvignano, Arquada et Gardiliana et Matoni».